Bruksizm Diş Sıkma &
Tedavisi

Bruksizm Diş Sıkma ve Tedavisi

Halk arasında diş gıcırdatma ya da diş sıkma olarak da bilinen Bruksizm günlük stresten kaynaklanan bir çeşit çene eklemi hastalığıdır. Bu hastalık aslında çene kaslarında ağrı ve bazen de işlevsel sıkıntılar şeklinde meydana gelir. Genelde uyku sırasında tekrarlayan diş gıcırdatma şeklinde bilinen Bruksizm mutlaka tedavi edilmelidir.

Bruksizm’in Zararları Nelerdir?

Diş gıcırdatmanın özellikle diş ve eklemler üzerinde büyük zararları mevcuttur. En genel anlamı ile Bruksizm’in zararları:

  • Toplumsal ve bireysel sağlık
  • Dişlerde kırılma ya da düzleşme
  • Sabahları çene kaslarında ağrı hissi
  • Diş hassasiyetinde artma olması
  • Yanaklarda tahriş olması
  • Diş etlerinde geriye doğru çekilme hissi
  • Çiğneme sırasında zorlanma olması
  • Boyun ve omuzda ağrı hissi
  • Kulak ya da yüz kaslarında geçişi ağrı hissi

Eklem Plağı Nedir?

Bruksizm yani diş sıkma/gıcırdatma hastalığı için en etkili tedavi yöntemlerinden biri de eklem plağıdır. Eklem plağı sayesinde gece uyku süresince hastanın alt ve üst dişlerinin birbirine sürtünerek gıcırdama ya da sıkmaya yol açması engellenir. Eklem plağına ek olarak stres rahatlatma gibi yöntemlerin de beraber kullanılması çok daha etkili sonuçlar almayı sağlamaktadır. Bu sebeple eklem plağı tedavisinin yanında psikolog ya da psikiyatri servislerinden de faydalanılması tavsiye edilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hasta muayene sonrasında eklem plağı tedavisini kabul eder ise dijital diş hekimliği ve CAM/CAD teknolojisi kullanılarak hastaya özel eklem plağı üretilir.  Gece plağı da olarak bilinen eklem plağı tedavisi için öncelikle hastanın ağız ve diş fotoğrafları çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar dijital ortama aktarılarak hastanın ağız ve çene yapısına en uygun, kişiye özel eklem plağı modellenir. Oluşturulan model laboratuvar ortamında üretilerek hastaya teslim edilir. Tedavinin etkili olabilmesi için hasta eklem plağını aksatmadan, düzenli olarak her gece takmalıdır.

Kliniğimizde bulunan dijital diş hekimliği imkânlarından biri olan CAM/CAD teknolojisi sayesinde bir çok hastamız artık çok daha sağlıklı dişler ile hayatına devam etmektedir.

Eklem plağının etkili olabilmesi için hem ağız ve diş bakımına hem de eklem plağının temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Eklem plağının bakımını yapmak son derece kolaydır. Gece plağını alkol, sabun ya da diş macunu gibi farklı maddeler ile temizlemek mümkündür. Bu üç temizlik yönteminde de önemli olan eklem plağına zarar vermeden yumuşak ve dairesel hareketler ile temizliğin sağlanmasıdır.

TOP