Dental İmplant Tedavileri

Dental İmplant Tedavileri

Çoğu kişinin adını duyduğu ama ne olduğunu tam olarak kestiremediği bir konudur dental İmplant. Özellikle ağzında diş boşluğu olan kişilerin ihtiyacını duyduğu, ancak çok önemsemedikleri İmplant tedavisi aslında insanların yaşama kalitesini oldukça yükselten bir diş tedavisidir. Hadi gelin hep birlikte İmplant tedavileri hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlayalım.

Dental İmplant Tedavileri

 

 Dental İmplant Herhangi bir sebep ile diş eksikliği olan hastalarda, çene kemiğini korumak amacıyla eksik dişin yerine titanyum malzemeli vidaların yerleştirilmesi işlemidir. Bu titanyum vidaların görevi, diş kökü gibi davranarak diş yapısının doğal dengesini geri kazanmasını sağlamaktır ve mevcut dişlere destek olmaktır.

Periimplantitis Nedir?

Periimplantitis implant tedavisi sonrası kemik kaybına yol açabilen bir iltihap çeşididir. Bu enfeksiyon bazen implant çevresindeki dokuların zarar görmesinden, bazen implant çevresindeki protezlerden ya da cerrahi müdahalelerden dolayı meydana gelebilir. Erken dönemde fark edilirse tedavisi mümkün olan periimplantitis, genetik sebeplerden ya da kötü ağız ve diş bakımından kaynaklanabilmektedir. Periimplantitis geleneksel yöntemler ya da lazer ile tedavi edilebilir. Her iki yöntem ile de yapılmak istenen, implant çevresindeki enfeksiyonun yok edilerek kaybedilen kemik dokunun geri getirilmesi ve implantın sağlamlaştırılmasıdır.

İmplant Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Dental İmplant tedavisinin yararları saymakla bitmez ama biz yine de birkaç tane sayalım:

  • Mevcut diş yapısını destekler.
  • Doğal bir görüntü oluşturur.
  • Çiğneme mekanizmasını güçlendirir.
  • Estetik gülüş sağlar.
  • Hayat kalitesini arttırır.
  • Estetik gülüş sağlar.
  • Ağız ve dişin kemik dokusunun korur

SIKÇA SORULAN SORULAR

İmplant tedavisini görebilmek için en önemli kıstas kemik gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Ayrıca bazı hastalarda genetik olarak ince kemik yapısı olabilmektedir.

Kemik gelişimine ek olarak İmplant yaptırmak isteyen kişinin çene kemiğinin de İmplant yapımına uygun olması gerekmektedir. Bu gibi durumlar İmplant yapacak diş hekimi tarafından ele alınarak ve ona yönelik bir tedavi şeması çıkartılarak çözülebilir.

Bu problemler haricinde kronik rahatsızlığı olan kişiler hem kendi doktorlarına danışmalı hem de rahatsızlıklarını diş hekimine belirtmelidirler. Bu tarz hastalar da onay verildiğinde İmplant yaptırabilirler.

İmplant tedavisi yaptırabilmek için kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerektiğinden bahsetmiştik. Dolayısı ile çocuklarda doğrudan İmplant yaptırmak mümkün değildir. İmplant yaptırmak isteyen hastanın kadınlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşını tamamlamış olması beklenir. İmplant tedavisi için bu şekilde bir alt yaş sınırı vardır ancak üst yaş sınırı bulunmadığını da söylemeliyiz.

İmplant tedavisi sonrasında ağız ve diş temizliğine ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Dolayısı ile düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş hekimine sorularak ağız bakım suyu kullanılması İmplant ömrünü uzatan ve diş sağlığını iyileştiren faktörlerdir. Bu tarz rutin bakımların yanı sıra İmplant sonrasında oluşabilecek şişliği azaltmak için belirli aralıklar ile bölgeyi soğutmak faydalı olacaktır. Elbette diş hekimi tarafından kullanmanız istenen ilaçları düzenli bir şekilde almalı ve implant sonrası en az 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gelmelisiniz.

Günümüz teknolojisi sayesinde kemik yetersizliklerinde bile implant tedavisi yapılabilmektedir. Hastanın implant yaptırması gereken kısımda yeterli ya da hiç kemik yok ise, gerekli kısımlara kemik tozu dökülerek implant için gerekli kemik altyapısı sağlanabilir. Böylece yeterli kalınlık, yükseklik ve yoğunlukta kemik yapısı oluşturularak implant tedavisine başlanabilir.

TOP