Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her sektörde olduğu gibi diş sağlığı sektöründe de dijitalleşmeye gidilmiş ve birçok tedavi dijital araçların yardımı ile kolaylaştırılmıştır. Bu gelişmeler ile birlikte “dijital diş hekimliği”, “dijital gülüş tasarımı”, “gülüş estetiği” gibi terimler hayatımıza girmiştir Bu içeriğimizde son zamanların popüler uygulamalarını barındıran dijital diş hekimliği nedir, nasıl teknolojileri kullanır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği profesyonel diş hekimlerinin bilgi birikimlerini modern bilgisayar teknolojisi ile birleştirerek, ağız ve diş sağlığını geliştirmek ya da gülüş dizaynı yaptırmak isteyen hastaların tedavi süreçlerini daha rahat bir şekilde geçirmelerini sağlayan yeni nesil diş hekimliğidir. Bu yeni nesil dijital diş hekimliği CAM-CAD teknolojilerinin kullanılmaya başlanması ile hızlı gelişmiştir.

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliğinde Kullanılan CAD-CAM Teknolojisi Nedir?

CAM-CAD teknolojisi en genel anlamı ile bilgisayar yardımı ile ağız ve diş sağlığında tasarım ve üretim yapmayı sağlayan teknolojidir. Tam açılımları Computer Aided Design (CAD) ve Computer Aided Manufacturing (CAM) şeklindedir.

CAD-CAM Teknolojisi İle Yapılabilen Tedaviler Nelerdir?

CAM-CAD teknolojisi ile ağız ve diş sağlığı kolayca geliştirilebilirken aynı zamanda estetik kaygılar da rahat bir şekilde giderilebilir. Genel olarak dijital diş hekimleri tarafından CAM-CAD teknolojisinin kullanıldığı tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Dijital Gülüş Tasarımı
 • İmplant Tedavisi
 • Ortodontik Tedaviler
 • Köprü Yapımı
 • İnley-onley
 • Protez Kaplamalar
 • Sabit Protezler

Elbette her hastanın ihtiyacı olan tedavi farklılık göstermektedir. Ancak CAM-CAD teknolojisi ile neredeyse tüm ihtiyaçlara kolayca cevap vermek mümkündür. Önemli olan işini gerçekten profesyonelce yapan bir protetik diş hekimi tarafından tedavi edilmektir.

CAD-CAM Teknolojisini Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Birçok ağız ve diş tedavisinde kullanılarak tedavi sürecini kolaylaştıran CAM-CAD tedavisinin avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ağız ve dişlerin sadece dışının değil aynı zamanda içyapısının da görüntülenmesini ve incelenmesini sağlar.
 • Mum modelaj gibi hastayı rahatsız edebilecek geleneksel yöntemlerinin sağlayamadığı hassasiyeti sağlar.
 • Çok daha titiz ve güvenilir bir tedavi sunması ve hata payını minimuma indirmesi ile müşteri memnuniyetini maksimize eder.
 • Geleneksel yöntemler ile ölçü alınırken bazı hastalarda mide bulantısı, öğürme ve ağzını yeterince açamama gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Ancak CAM-CAD teknolojisi ile hastaların bu tarz rahatsızlıklar yaşaması mümkün değildir.
 • Gelişmiş CAD-CAM teknolojisi sayesinde hastaların ihtiyaç modeli çok daha hızlı bir şekilde oluşturulabilmekte, bu da tedavi sürecinin kısalmasını sağlamaktadır. Örneğin bazı gülüş tasarımı hastalarının tedavisi 1 ya da 2 seansta tamamlanabilmektedir. Elbette bu sürecin hastadan hastaya farklılaştığını tekrar belirtelim.
 • Geleneksel yöntemler ile üretilmesi çok zor olan ya da mümkün olmayan bazı malzemeler CAM-CAD teknolojileri sayesinde artık kullanılabilmektedir. Örneğin zirkonyum ve porselen içerikli malzemeler hem estetik açıdan harika bir görüntü sunmakta hem de insan biyolojisine kolayca uyum sağlayabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

CAM-CAD teknolojisinde ağız ve diş yapısını görüntüleyebilecek derecede küçük kameralar kullanılır. Bu minik kameralar yardımı ile hastanın tüm ağzı ve dişlerinin 3D yani üç boyutlu fotoğrafları çekilir ve bu fotoğraflar bilgisayara aktarılır. Bilgisayara aktarılan bu fotoğraflar incelenerek ağız ve diş yapısındaki ihtiyaçlar belirlenir. Daha sonra üç boyutu fotoğraflar mikro freze’e gönderilir. Ve ihtiyaçlara uygun olarak tedavinin gerektirdiği protez, kaplama, köprü gibi yapılar bu mikro freze ile üretilir.

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?