Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Çoğu kadının hayatının en hassas dönemlerinden biridir hamilelik. Bu sebep ile anne adaylarının vücutlarında, ağız ve diş sağlıklarında birçok değişim meydana gelmektedir. Bu içeriğimizde sizlere hamilelikte ağız ve diş sağlığı hakkında faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Umarız keyif ile okursunuz, hadi başlayalım!

Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığını Korumak Neden Önemlidir?

Hamilelik sürecinde annenin beslenme alışkanlıkları değişir. Bu yeni beslenme şekline ek olarak vücuttaki hormon ve salgı üretimindeki değişimler anne adayının diş sağlığını tehdit edebilir. Çünkü hamile kişinin ağız ve diş dokuları bu süreçte daha da hassaslaşır ve zarar görmeleri kolaylaşır. Bu sebepler ile anne adaylarının hamilelikte de hamilelik öncesinde de ağız ve diş bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Elbette hamilelik sürecinde sağlıklı dişlere sahip olmak hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. İşte hamilelikte ağız ve diş sağlığını korumak için püf noktaları:

  • Sert diş fırçalarından uzak durun. Elbette herkesin diş yapısına göre diş fırçası sertliği değişebilir. Ancak özellikle hamilelik döneminde daha yumuşak fırçaların kullanılması potansiyel ağrı ve kanamaları önlemek ve rahat bir gebelik geçirmek için faydalı olabilir.
  • Ağız ve diş temizliğinize ekstra özen gösterin. Normal zamanlarda üşengeçlik ve yorgunluk sebebi ile diş fırçalamayı atlıyor olabilirsiniz. Ancak gebelik sürecinde bunu yapmaktan özellikle kaçınmalı ve ağız hijyeninizi korumalısınız. Bu sebep ile günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
  • Beslenmenize dikkat edin. Hamile iken beslenmeye dikkat etmek ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Örneğin tatlı yemeyi biraz azaltabilirsiniz. Çünkü tatlı yiyeceklerin içindeki şeker ağzınızda çürük yapıcı bakterilerin artmasına sebep olacaktır. Arada sırada tatlı yerseniz de sonrasında mutlaka dişlerinizi güzelce temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Hangi besinlere karşı dişlerinizin hassas olduğunun farkında olun. Bunu ölçmek için dişleriniz bir yiyeceğe karşı hassasiyet gösterdiğinde not alabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Gebelikten Nasıl Etkilenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi hamilelik sürecinde yaşanan birçok değişim anne adayının ağız ve diş sağlığını etkileyebilmektedir. Bu değişimlerden en çok bilineni hormonel değişimlerdir. Bu hormonel değişimler anne adayının çürük yapıcı bakterilere karşı direnme şeklini değiştirebilir. Bu sebep ile de dişlerde ağrı ve iltihap oluşabilir.

Hormonel değişimlere ek olarak hamilelik sürecinin getirdiği mide bulantısı, kusma ve diğer mide rahatsızlıklarının gibi olaylar ağız içerisinde asit salgılanmasına sebep olur. Ağızdaki bu artan asit miktarı da diş ve diş etlerine zarar verebilmektedir.

Gebelik sürecinde vücutta gelişen diğer bir durum da kan dolaşımının artmasıdır. Bu durum dişlerde hassasiyete, diş etlerinin şişmesine ve ağrımasına sebep olabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Eğer planlı bir hamilelik söz konusu ise hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığını en iyi hale getirmek hamilelik döneminde rahat etmek için oldukça önemlidir. Bu sebeple he günlük ağız bakım rutinleri ile ağız ve diş temizliği sağlanmalı hem de mutlaka bir diş hekimine muayene olunmalıdır. Muayene sırasında gerekli görülen tedaviler var ise, bu tedaviler mümkünse hamile kalmadan önce yaptırılmalıdır. Bu hem hastanın hamilelikte psikolojik olarak rahatlamasını hem de diş dokularının hamilelik sürecinde daha güçlü olmasını sağlar.

Bilinenin aksine hamile iken diş tedavisi yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Dolgu, diş temizliği, diş çekimi gibi tedavilerin yanı sıra hamilelikte kanal tedavisi bile yaptırabilirsiniz. Hatta hamileliğin 13. Ve 27. Haftaları arasındaki süreçte diş tedavisi yaptırmanın çok daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece bebeğe zarar gelmemesi açısından gebelikte diş tedavileri sırasında röntgen çektirmemeniz gerekmektedir

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?