Pedodonti &
Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti ve Çocuk Diş Hekimliği

Çoğu kişi nasıl olsa süt dişler dökülecek diyerek çocukların ağız ve diş sağlığını önemsemese de bebek ve çocuklarda diş sağlığı en az yetişkinlikte olduğu kadar önemlidir. Bu içeriğimizde sizlere genel olarak çocuklarda ağız ve diş sağlığı koruyucu uygulamalardan gibi ebeveynlerin hakim olması gereken konulardan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Pedondonti Nedir?

 

Pedondonti doğumdan buluğ çağına (ergenlik dönemine) kadar olan zaman diliminde, yani genelde 0-13 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Bu dönemdeki bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığını korumak, ileride daha sağlıklı dişleri olmasını sağlayacağı gibi, potansiyel diş sorunlarını önlemeye ve gerekli tedavilerin yapılmasına da yardımcı olur.

Pedodontist Nedir?

Pedodonti ile ilgilenen ve 0-13 yaş arası çocukların süt dişleri dökülüp kalıcı dişleri çıkana kadar ağız, çene ve diş sağlığını korumaya yardımcı olan çocuk diş hekimlerine pedodontist denir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığını Koruyucu Yöntemler Nelerdir?

Yetişkinlerdeki gibi çocuk ağız ve diş sağlığını korumak için de hastanın ihtiyacına göre şekillenen birçok tedavi yöntemi vardır. İşte çocuklarda ağız ve diş sağlığını koruyucu yöntemler:

  • Fissür örtücü uygulamalar
  • Flor uygulamaları
  • Ağız bakım rutinini sağlama tavsiyeleri
  • Beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi
  • Dolgu tedavisi
  • Amputasyon tedavisi
  • Kanal Tedavisi
  • Yer tutucu uygulamalar
  • Diş çekimi uygulamaları
  • Çocuk protezi tedavisi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Özellikle bebeklerde ihmal edilen ağız ve diş sağlığı aslında çok basit birkaç önlem alınarak bile sağlanabilir. Bebek ağız ve diş sağlığında esas olan hijyendir. Bu sebep ile bebeğin tüm dişlerinin çıkmasını beklemeden, ilk dişi çıkmaya başladığında temizliğe başlanmalıdır. Bebek diş temizliği için ılık suda bekletilerek yumuşatılmış diş fırçası ya da gazlı bez kullanılabilir. Bebek biberondan mama aldıktan ya da anne sütünü emdikten sonra, özellikle de gece uykudan önceki beslenmelerde bebek diş temizliği gerçekleştirilmelidir.

Fissür diş yüzeylerindeki genelde temizlemesi zor olan ve yiyecek artığı ya da bakteri biriktiren oluklardır. Çocuk ağız ve diş sağlığını korumada önemli yöntemlerden biri olan fissür örtücü uygulamaların temel amacı çürük üreten bakterilerin dişin daha derinlerine inmesini önlemektir.

Çocuklarda fissür örtücü uygulama için diş yüzeylerindeki oluklar koruyucu bir jel ile örtülür. Böylece fissür dediğimiz oluklar daha düz bir yapıya dönüşür ve buralarda yiyecek artığı birikimini azaltılır. Bu yöntem aynı zamanda diş fırçalamayı yani çocuklarda diş temizliğini de kolaylaştırır.

Flor, aslında çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin diş minesinin güçlendirilmesinde kullanılan bir mineraldir. Hatta uzun yıllardır flor içerikli diş macunu ya da florlu gargara solüsyonlarının kullanımı teşvik edilmektedir. Çocuklarda ise özellikle yeni çıkan dişler henüz güçsüz olduklarından çok daha hızlı çürüme eğilimindedir. İşte tam bu noktada flor uygulaması yapılarak çocukların ağız ve diş sağlığı etkili bir koruma altına alınabilir.

Flor uygulamasının çocuklar için hiç korkutucu bir yanı yoktur. Jel yapıda olan hatta çocuklara özel aromaları olabilen flor dişlere sürülür ve yaklaşık dört dakika boyunca ağızda bekletilir. Daha sonra çocukların fazla floru tükürmesi gerekir, bu tükürme işleminin yapılabilmesi için hastanın en az 4 yaşında olması gerekmektedir.

TOP