Endodonti Kanal Tedavisi

Endodonti Kanal Tedavisi

Ağız ve diş sağlığının iyi olması insanın hayat kalitesini arttıran etmenlerden biridir. Bu sebep ile hem ağız ve diş bakımına özen gösterilmeli hem de gerekli tedaviler uzman bir diş hekimine mümkün olduğunca kısa bir süre içerisinde yaptırılmalıdır. Bu içeriğimizde çoğu kişinin korktuğu, yaptırmaktan çekindiği ancak çok önemli tedavi yöntemlerinden biri olan kanal tedavisinden bahsedeceğiz.

Endotonti Nedir?

Halk arasında kanal tedavisi olarak da bilinen endodonti, diş kökü, diş kökünde bulunan sinir yapısı (diş pulpası) ve dişin etrafındaki dokularda; çarpma, darbe, derin diş çürükleri, çatlak, kırık ve parçalanma gibi sebepler ile meydana gelen iltihapları yok ederek dişi iyileştirmeye çalışan diş hekimliği alanıdır.

Kanal Tedavisi (Endotonti) Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi dişin çürüme derecesine bağlı olarak bir veya birkaç seansta tamamlanmaktadır. Kanal tedavisinin aşamaları aşağıdaki şekildedir:

  • Lokal anestezi yapılarak endodonti yapılacak dişin etrafındaki dokular uyuşturulur.
  • Uyuşturma işleminden sonra çoğu tedavideki gibi rutin olan tükürük önleme işlemi gerçekleştirilir. Çünkü endodonti sırasında bölgenin kuru olması gerekir.
  • Delik açıldıktan sonra kanal genişletme işlemi yapılır. Böylece diş daha düzgün bir şekilde temizlenebilir ve sonrasında da sağlam bir şekilde doldurulabilir.
  • Delik açıldıktan sonra enfeksiyonlu bölgede temizlenerek fonksiyonunu yitirmiş pulpa ( sinir doku), çürük, bakteri ve benzeri zararlı yapılar uzaklaştırılır.
  • Daha sonra iltihaplı ve temizlenmesi gereken bölgeye erişmek için dişe bir delik açma işlemi yapılır.
  • Kanal tedavisine başlamak için öncelikle her diş tedavisinde olduğu bir röntgen çekilerek çevre dişlerin durumu, bu dişlerde iltihap vb. bir durumun olup olmadığı incelenir.
  • Son aşamada önceden delinen nokta kapatılır ve kanal tedavisi biter. Ancak bazen dişin durumuna göre ek olarak dolgu da yapılabilir.
  • Daha sonra diş su sızmaz bir hale getirilir ve diş kanalları doldurulur.
  • Diş temizlendikten sonra doldurma işlemi yapılır ancak eğer endodonti uzmanı muhtemel bir iltihaptan şüphelenir ise hastayı bir hafta sonra tedavi etmeye devam edecektir. Bu bir haftalık süreçte dişteki deliğe yemek artığı vb. kaçmaması adına geçici bir dolgu uygulanır.
  • Daha sonra iltihaplı ve temizlenmesi gereken bölgeye erişmek için dişe bir delik açma işlemi yapılır.

Fiber Post Uygulaması Nedir?

Daha önce de söylediğimiz gibi her hastanın tedavi süreci ve ihtiyaçları her zaman farklıdır. Bazen kanal tedavisi ve dolgu tek başına dişin tutunması ve sağlıklı bir şekilde dayanması için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda kanal temizlendikten sonra dişin dayanıklılığını arttırmak ve dişi desteklemek adına yapılan uygulamaya fiber post denmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Teknoloji ve diş hekimliğinden kullanılan üst düzey yöntemler ne kadar gelişirse gelişsin hiçbir diş insanın kendi dişinin yerini tutmamaktadır. Bu sebeple mevcut dişlerimizi mümkün olduğunca korumak ve koruyamadığımız durumlarda da çektirmek yerine tedavi ettirmemiz gerekmektedir. İşte kanal tedavisi tam da bu noktada devreye girmektedir. Çünkü kanal tedavisinin amacı mevcut diş köklerini mümkün olduğunca uzun ömürlü, sağlıklı ve kullanılabilir hale getirmektir.

Elbette herkesin acı eşiği kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak genel anlamda kanal tedavisinin korkulduğu kadar acıtmadığını söyleyebiliriz. Aslında kanal tedavisinin asıl amacı ölü diş sinirini yani pulpayı çekip almaktır. Dolayısı ile pulpanın ölü olması ağrı hissetmemeye sebep olur. Yine de bazı hastalarda dişteki iltihap sebebi ile ağrı ya da rahatsızlık duyulabilmektedir.

Eğer diş çok ağır derecede çürüdüyse ve yıpranmışsa ya da kanal tedavisi sırasında dişte madde kaybı yaşandıysa fiber post uygulaması yapılır.

TOP