İmplant

İmplant Nedir?

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Hangi durumlarda implant yapılır?

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

 

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve uzunluğu olan mateyallerdir. Bu nedenle implant konulması düşünülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir.  Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece sistemik bir rahatsızlığın olmadığı durumlarda  bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlamamış kişilerde ergenlik döneminin tamamlanmasında fayda vardır.

İmplant hangi durumlarda sakıncalıdır?

  • Bazı kalp rahatsızlıkları, tansiyon hastalıklarında
  • Kan pıhtılaşma sorunlarında
  • Bazı romatizmal hastalıklarda
  • Diyabet (şeker hastalığı); kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlarda
  • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması, yetersiz kemik valığında
  • Hastada aşırı korku ve endişe varlığında
  • Hastanın yeterli ağız hijyenini sağlayamadığı durumlarda

SIKÇA SORULAN SORULAR

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hasta acı duymaz. Operasyon sırasında genellikle lokal anestezi sağlanır. Çoğunlukla implant'ın yerleştirildiği akşam basit ağrı ve hafif şişlik oluşabilir, bu şikayetler ağrı kesici ve ödem çözücüler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olur. Enfeksiyon riski olduğu durumlarda antibiyotikler düzenli bir şekilde kullanılabilinir.
Hayır. Eğer eksik diş sayısı '1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da daha fazla yerine hizmet verebilir.
Protezlerin tamamlanması yaklaşık üç aylık bir süreç içerir. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 2-3 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yapılarak fonksiyonunuz iade edilecektir.
İmplantların ağızda, otuz yıl ve daha fazla sürelerde sorunsuz kaldığı görülmüştür.İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır.  Hastanın sağlığı ve implantların bakımı bunlardan en önemlileridir.Gereken bakım yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

Genelde ameliyat günü ve takiben birkaç gün dinlenme tavsiye ediyoruz.Ancak çoğu durumda bütün  işlemler için bir gün veya hafta sonu yeterli olabilmektedir.

TOP