Porselen Dolgular

Porselen veya Kompozit İnlay / Onlay Restorasyonlar

Porselen yada kompozit  inlay / onlay laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip 
dolgulardır.

Büyük dolgu gerektiren dişlerde kompozit yada amalgam dolgu yerine hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle inlay / onlay uygulamaları tercih edilmektedir.
Yapım aşamasında diştte daha az madde kaybı gerekmektedir, Sadece çürüğü temizleyip dişin ölçüsünü alındıktan sonra laboratuarda hazırlanan porselen yada kompozit  inlay dolgular daha sonra dişlere adhesive sistemler ile yapıştırılmaktadır.
Özellikle kanal tedavi uygulanan dişlerin üzerine onlay /Inlay (laboratuarda hazırlanan porselen yada kompozit dolgu) uygulanmaktadır. Bu sayede diş yada dolgu kırılmadan uzun ömürlü olaktadırlar.
Günümüzde hastalar dişlerinin fonksiyonel olması kadar estetik olmasını da arzu etmektedir.
Bu istek ön dişlerle sınırlı kalmayıp arka bölgedeki dişleri de kapsamaktadır. Ayrıca, arka bölgede sıklıkla kullanılan amalgamın estetik olmaması, korozyona uğraması ve içeriğinde civa bulunması gibi dezavantajlar, estetik materyallere karşı ilginin daha da artmasına neden olmuştur.
Laboratuvarda titiz bir çalışma ile yapılan kompozit yada porselen inlay / onlay restorasyonların, mükemmel kenar uyum, minimal postoperatif hassasiyet, ideal estetik gibi olumlu özellikler taşıdığı görülmektedir.
Bu avantajların çoğu, polimerizasyon büzülmesinin ağız dışında olmasından kaynaklanmaktadır.
TOP