Hareketli Protezler

Hareketli Protezler

Hareketli Protez terimi, genellikle hastanın eksik dişlerinin yerine yapılan protezini kendisinin takıp çıkartabilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu tip protezler ağızda kalmış dişler yanında dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan da destek almak zorundadır. Protez, çiğneme sırasında üzerine gelen yük sonucunda, ağızdaki yumuşak dokulara bir miktar gömülmekte, yani hareket etmektedir. "Hareketli Protez" terimini bu nedenle de kullanabiliriz.
Metal bir alt yapı üzerine yapılabildikleri gibi, diş eti rengindeki Polymetil Metakrilat (Akrilik) üzerinde veya metal+akrilik kombinasyonu şeklinde yapılabilirler.
Eksik doğal dişler yerine ise, yine akrilik veya porselen hazır takım dişler kullanılır.

Parsiyel (Bölümlü) Hareketli Protez

Ağızda eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla, metal gövdeli ve mevcut dişlere metal kroşeler (teller) veya özel hassas tutucular yardımıyla tutunan, eksik dişleriniz yerine yapay hazır dişlerin yerleştirildiği, hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Parsiyel protez kullanıyorsanız, artık ağız bakımınıza daha çok özen göstermelisiniz.

  • Kullandığınız parsiyel protez, ağzınızda kalan kendi dişlerinizin yer değiştirmesini önler. Doğal dişler arasında boşluklar oluştuğunda, yandaki ve karşıdaki dişler bu boşluğa doğru hareket ederler. Yer değiştiren dişlerin hem temizlenmeleri daha güçtür, hem de üzerlerine istenmeyen yükler gelmektedir. Bu nedenlerle çürük, diş eti hastalığı ve bu dişlerin kaybolma riski artmaktadır.
  • Protez kullanımı ile çiğneme ve konuşma daha rahat olacaktır. Diş eksikliği sonucunda tek taraf kullanılarak çiğneme yapılırsa, devamlı kullanılan taraftaki dişlerde ve diş etlerinde problemler oluşacaktır.
  • Diş pozisyonları konuşmada da önemlidir. Protez ile onarılan diş eksiklikleri, konuşma rahatlığı sağlayacaktır.
  • Bozulan estetik görünümünüzün düzeltilmesi için de eksik dişlerinizin muhakkak protez ile onarılması gerekir. Çünkü dişler dudak ve yanakları destekleyerek yüz görünümünü etkilemektedir.
  • Diş tedavisi işlemlerinde, tedavi sonrasındaki ağrı ve ödemin azaltılması için işlemin yapıldığı bölgedeki damara ilaç verilmesi

Hassas Tutuculu Protez

 

Kısmi diş eksikliğinde kullanılan diğer bir protez çeşididir. Protezin tutuculuğu parsiyel protezdeki gibi kroşelerle değil hassas bağlantı denilen dişi ve erkek parçalarla sağlanır. Bu protezler estetik, tutuculuk ve sağlık açısından klasik parsiyel protezlerden çok daha üstündür.

Tam Protez

Ağzında hiç dişi kalmamış hastalara yapılan protez olarak adlandırılmaktadır. Tam protezler genellikle akril adını verdiğimiz bir maddeden, çok nadir ve çok özel durumlarda da metal destekli olarak yapılmaktadır. Bu yapının üzerine yerleştirilen yapma dişlerde genellikle akril materyalinden hazır olarak piyasada bulunmaktadır. Tam protezlerde porselen dişlerin kullanılması özel durumlara bağlı olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle, kullanılacak materyale hekiminizin karar vermesi en uygun yoldur.
Tam protez, hem sadece ağzınızdaki yumuşak dokulardan destek alacağından hem de psikolojik olarak doğal dişlerinizin hepsini kaybetmenin rahatsızlığından, kullanması en zor olan protez tipidir. Çiğneme, tat alma, bazı besinleri yeme zevkinden yoksun kalmanızın yanında, birde kullanma sırasında ortaya çıkacak problemler sizi rahatsız edecektir. Ancak şunu kabullenmek zorundasınız; siz artık bir tam protez hastasısınız, bundan sonra bu protezi taşıyan çene kemiklerinizi ve yumuşak dokularınızı çok iyi korumalısınız. Çenelerinizde dişleri tutan kemikler, diş kayıplarından sonra belli bir miktarda yükseklik kaybetmektedir. Bu yükseklik kaybı hayat boyu hiç durmadan devam edecektir. Kemikteki bu erimenin azalması sizin hekiminizin önerilerine uymanıza bağlıdır.

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?