İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez

İmplant uygulamaları günümüzde sıkça başvurduğumuz tedavi yöntemlerinden biridir. Çok çeşitli endikasyonlarda çözüm üretebilmekteyiz. Tek diş eksikliğinden, tüm dişsizlik vakalarına kadar implant üstü protezlerle hastaların kaybettikleri dişleri yerine koyabiliyoruz. İmplant üstü protezler, doğal dişleri taklit eden materyallerden üretilir. İmplant üstü protezler, sabit ve hareketli olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Hastaların çene kemiği genişlikleri, yükseklikleri ve kalitelerine göre klinikte ağız içi panoramik ve gerekirse tomografi röntgenleri yardımıyla implantların yerine ve sayısına karar verilmektedir.

İmplantlar, diş eksikliği görülen hastalarda, sabit protez tedavisinde diş boşluğuna komşu sağlam dişleri kesmek yerine sağlam diş bütünlüğünü koruyarak yalnızca boşluktaki alana uygulanabilir.

Ön bölgede uygulanan implant işlemi sonrası hastanın estetik görüntüsünün korunması için o gün içerinde hastaya diğer dişleri ile uyumlu geçici protez yapılmaktadır.  Böylelikle, hastanın konuşma, çiğneme fonksiyonları arttırılır ve estetik bir görünüme kavuşur. Kemik iyileşmesi için öngörülen bekleme süresi boyunca hastalar bu geçici protezleri kullanabilmektedir.

İmplant Üstü Sabit Protezler

İmplant üstü sabit protezler (kaplama ve köprüler), tek bir diş eksikliğinden, tam çene dişsizliğe kadar değişebilen durumlarda yapılabilen ve implant üzeri parçalara (abutment) yapıştırılarak ya da vidalanarak sabit halde kullanılan protezlerdir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde implant üstü protez ölçülerimizi dijital taracılarla alabiliyoruz ve vidalı üst yapı protezlerimizi hızlıca yapabiliyoruz.

Tamamen dişsiz ağızlarda eğer kişilerin genel sağlığında implant işlemi için engelleyici bir durum yoksa, sabit implant üstü protezler için 4 ila 8 adet implant gereklidir. Bu protezler, dişler üzerine yapılan sabit protezler gibi klasik metal seramik veya zirkonyum yapılabilmektedir. Kliniğimizde en önem verdiğimiz noktalardan biri implant- protez uyumudur ki bu implantın ömrünü belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Çoğunlukla vidalanan protezler yapmayı tercih ediyoruz.

İmplant üstü protezlerinizin bakımı için blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

 İmplant üstü hareketli protezler, hiç dişi olmayan kişilerde yerleştirilen implantlar üzerine yapılan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen protezlerdir. Çene kemiği ve hastanın genel sağlığı incelenerek üst çeneye 2 ila 4 implant üzerine, implant üstü hareketli protezler yapılabilir. Özellikle tam damak protez  kullanan hastalarda aşırı kemik erimesi sonucu alt protezler, yemek yeme ve konuşma esnasında yerinden çıkabilir. Tam (damak) protezlere alışmakta zorlanan, protezi çok hareket eden ve damakları yara ederek rahatsızlık veren kişilerde, çenelere uygulanan implantlar üzerine implant üstü protezin bağlanarak sabitlenmesi ile, protez hareketi ortadan kaldırılır, kişiler rahatça çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getirebilir, kişilere güven ve rahatlık sağlanır, sosyal hayatlarını daha rahat sürdürebilirler.Hastalarımızın hayat konforunu arttıran bir tedavi şeklidir.

Kontrol muayenesi

İmplant yaptıran hastalar için rutin yıllık kontroller olmazsa olmazlarımızdandır.Kişiler, implant üstü protezlerini yaptırdıktan sonra, sorun yaşasa veya yaşamasa da, yılda bir ya da iki kez diş hekimi kontrollerine gelmelidir. Bu kontrollerde, hastaların ağız içi ve radyolojik kontrolleri yapılır, kemikte herhangi bir kayıp oluşup oluşmadığı, hastanın protezini yeterince temizleyip temizleyemediği, diş eti sağlığı incelenir ve yapılması gereken işlemler varsa yapılır. Bu sayede hastaların, implantları ve protezleri uzun süre kullanımı sağlanır.İmplant yaptıran bir hastaya bakım açısından da önemli görevler düşmektedir.Bunları öğrenmek istiyorsanız blog yazılarımızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?