Kemik Yetersizliklerinde

İmplant Tedavisi

Kemik yetersizliği durumunda implant yapılabilir mi?

Çene kemiklerimizde yeterli kemik olduğunda implant yerleştirme işlemi kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Ancak uzun süre çene kemiklerinin dişsiz beklemesi, ya da dişlerden kaynaklanan kistlerle veya enfeksiyonlarla çene kemiklerinin erimesi gibi durumlarda çene kemikleri incelmekte ve yetersiz kemik miktarı kalmaktadır. İmplant tedavilerinin ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda ileri cerrahi işlemlere sıcak bakılmıyor böyle hastalara implant uygulanmıyordu, Günümüzde gelişen cerrahi yöntemler ve yeni materyaller sayesinde mevcut çene kemiklerinde tekrar kazanım sağlayabiliyoruz.Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Sizlerle paylaşalım;

-Öncelikle bilgili ve tecrübeli bir hekim tarafından klinik muayene yapılması gerekir.

- Sonrasında dental volumetrik tomografi ile çene kemiğinin en ve boy olarak ayrıntılı bir şekilde analizini yapmak gerekiyor.Bu incelemeler çok net olarak kemik hakkında bilgi vermektedir.

-Gerekli tespitler yapıldıktan sonra uygun olan teknik seçilerek kemik yapımı sağlanır.

Bazı durumlarda implant uygulamasıyla eş zamanlı olarak aynı anda kemik augmentasyon işlemleri yapılabilirken.Bazı vakalarda önce kemik yapılıp beklenip sonrasında implant uygulamasına geçilmektedir.Bunun kararı vakaya göre hekim tarafından verilmektedir.

Kemik yapımında nasıl materyaller kullanılır?

Hazır kemik tozları sıkça tercih edilmektedir.Bunlar sığır kaynaklı , insan kaynaklı ya da sentetik olabilmektedir. Hastanın çene arkası ya da çene ucu bölgesinden kendi kemiği blok olarak alınarak

uygulanabilmektedir. Bu materyallerin yanı sıra membran dediğimiz materyaller kemik tozunun üzerine

örtülmektedir.Kemik greftini saran membranlar kemik tozunu istediğimiz yerde tutmakta ve oluşturduğumuz sert doku içerisine yumuşak doku göçünü engellemektedir.

Kemik yapımında uygulanan teknikler nelerdir?

Üst arka bölgelerde sinüslerin geniş olması ya da kemik seviyesinin azalması nedeniyle oluşan kemik

yetersizliklerinde ise sinüs yükseltme işlemi yapılabilmektedir. Kemiğin ince olduğu durumlarda Split osteotom ya da sandviç tekniği ile kemiği açarak arasına implant yerleştirerek olur. Yapılan işleme yerleştirilmiş kemik tozunun hastanın kendi kemiği ile birleşmesi/yer değiştirmesi beklenir ve kemikleşme tomografilerle görüldükten sonra implant yapılabilir.

 

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?