Lazer Destekli Diş Hekimliği

Lazer Destekli Diş Hekimliği

Genelde göz hastalıkları tedavisinde kullanıldığı sanılan lazer tedavisi dijital diş hekimlerinin de oldukça yaygın olarak kullandığı yöntemlerden biridir. Lazer destekli diş tedavisi olarak da geçen bu tedavi yönteminde

Lazer Destekli Diş Tedavisi Nedir?

Lazerli destekli diş tedavisi denilen işlem ağız ve diş sağlığını iyileştirirken yapılan tedavilerin niteliğini arttırmak amacıyla, mevcut diş hekimliği araçlarına ek olarak lazer’ in de kullanılmasıdır. Yani bütün tedavi sürecinde değil ama tedavinin bir kısmında lazer kullanılarak daha sağlam bir tedavi yapılması sağlanabilir.

Lazerli Diş Tedavisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Lazerli diş tedavileri denince akla ilk olarak “lazerli diş beyazlatma” gelse de aslında lazer yöntemi protetik diş hekimleri tarafından birçok farklı tedavide kullanılmaktadır. Lazer destekli diş tedavisinin kullanıldığı tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Pembe Estetik: Diş eti seviyelerini dengelemek amacı ile lazer kullanılır.
 • Lazerli Diş Beyazlatma Tedavisi: Diş renginin ağartılarak daha parlak dişler elde edilmesinde kullanılır.
 • Dijital Gülüş Tasarımı: Estetik gülüş tedavisinin birçok aşamasında lazer tedavisi kullanılabilir.
 • Kanal Tedavisi: Kanal işlemleri sırasında oluşabilecek problemleri azaltmak ve daha düzgün bir tedavi süreci gerçekleştirmek için.
 • Dolgu Tedavisi: Çürük dokuların kolayca seçilip temizlenmesinde lazer destekli diş tedavisi kullanılır.
 • Uçuk, Aft gibi hastalıkların tedavisinde lazerli diş tedavisi kullanılabilir.
 • Yirmilik diş gibi gömülü dişlerin çekiminde işlem sonrası ağrı ve ödem oluşumunu azaltmada lazerli diş tedavisi kullanılabilir.

Lazer Destekli Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Aft tedavisinden estetik gülüş tasarımına kadar çok geniş bir kullanım alanı olan lazer destekli diş tedavisi avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ağız ve diş tedavilerinde kanama oranını minimize eder.
 • Diş ve diş etine yapılan cerrahi müdahalelerden sonra iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Ödem ve ağrı derecesini azaltması sayesinde iyileşme sürecinin daha rahat atlatılmasını sağlar.
 • Geleneksel diş hekimliği yöntemlerindeki sağlıklı olan diş dokusunun yanlışlıkla kaybedilmesi engellenerek sadece çürük olan kısımlar yok edilir.
 • İmplant işlemi öncesinde hassas bir dezenfeksiyon işlemi sağlar. Böylece klasik yöntemlerdeki dişin kemik dokusunun hasar görmesi riski ortadan kalkar.
 • Klasik diş hekimliği araçlarının yarattığı ağrı, baskı ya da acı gibi problemler yaratmadığı için anestezi yapmaya ihtiyaç duyulmaz. Elbette gerektiği durumlarda lazerli diş tedavisi sırasında dijital diş hekiminin uygun bulduğu kadar anestezi yapılabilir.
 • Çocuklarda ve diş hekimi fobisi olan yetişkin bireylerde bu korkuyu atlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca acısız bir yöntem olmasından dolayı yeni travmaların oluşmasını önleyebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sanılanın aksine lazer destekli diş tedavisinin herhangi bir sakıncası yoktur. Hatta lazer destekli diş tedavisi geleneksel yöntemler ile ilerleyen diş tedavisi süreçlerine göre çok daha güvenli, rahat ve sağlam bir şekilde tamamlanabilmektedir. Elbette bu noktada işinin ehli bir dijital diş hekimi tarafından tedavi edilmenin ve uygun seviyede lazer ışını kullanmanın önemli kıstaslar olduğunu da söyleyelim.

Protetik diş hekimleri tarafından kullanılan lazer yöntemi çok hassas ve titiz çalışmalar yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca lazer ışını x ışınları gibi zararlı etkilere sahip değildir. Buna ek olarak lazer destekli diş tedavisinin kanıtlanmış bir alerjik reaksiyonu da bulunmamaktadır. Dolayısı ile çocuklar, hassas dişlere sahip erişkinler, kalp rahatsızlığı olanlar ve gebeler gönül rahatlığı ile lazer destekli diş tedavisi görebilir ve hayat kalitelerini yükseltebilirler. Elbette tedavi öncesi ne olur ne olmaz doktorunuza danışmanın faydalı olacağını da belirtelim.

 

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?