+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Dolgular

Dolgular

En İyi Dolgu Türü Hangisidir?

Her diş için aynı dolgu tipi uygun olmayabilir. Doğru dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü , belirli maddelere karşı alerji, dolgunun yapılması gereken yer ve maliyet belirleyecektir.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Amalgam (Metal) Dolgular

Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir; fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır.Ancak günümüzde estetik olmadığı için tercih edilmemektedir.

İnlaylar

İnlaylar genellikle madde kaybının çok olduğu rutinde uygulanan dolgu malzemelerinde başarı yakalanmasının zor olduğu durumlarda kullanılır. İnlaylar döküm, dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır.

Kompozit Dolgular (Diş renginde olan dolgular)

Günümüzde kullanılanların çoğu “Işığa Duyarlı” maddeler içermekte ve bu nedenle özel bir ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilmektedir. Işıkla sertleştirilen kompozit dolgular tek seansda yapılmaktadır. Hem ön hem de arka dişlerde güvenilir bir şekilde kullanılabilirler. Arka gurup dişlerde kullanılacak olanların yapıları, çiğneme kuvvetlerine dayanabilmeleri için olağanüstü geliştirilmiştir. Geniş renk seçenekleri olduğu için, estetik olarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Kompozit Dolguların Avantajları

  • En büyük avantajları estetik olmalarıdır, dişten ayırt edilmezler.
  • Dolgunun yapımını takiben hemen cilalanabilirler.
  • Sadece dişteki çürüklerin restore edilmesi için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek, kozmetik işlemler için de kullanılabilir.
  • Gelişen teknoloji ile amalgam dolgular kadar dayanıklıdırlar.

Altın Dolgular

Laboratuarda sipariş üzerine yapılır ve yerine yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgular, dişeti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahiptir ve 20 yıldan fazla süre ile kullanılabilirler. Bu nedenlerden dolayı, altını en iyi dolgu malzemesi olarak düşünmektedir.En pahalı seçimdir ve birden fazla seansta uygulanır.

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?

Dt. Deniz İnce

Diş Hekimi
Detaylı Bilgi