Dolgular

En İyi Dolgu Türü Hangisidir?

Her diş için aynı dolgu tipi uygun olmayabilir. Doğru dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü , belirli maddelere karşı alerji, dolgunun yapılması gereken yer ve maliyet belirleyecektir.

Dolgu çeşitleri nelerdir?

Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir; fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır.Ancak günümüzde estetik olmadığı için tercih edilmemektedir.

İnlaylar genellikle madde kaybının çok olduğu rutinde uygulanan dolgu malzemelerinde başarı yakalanmasının zor olduğu durumlarda kullanılır. İnlaylar döküm, dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır

Günümüzde kullanılanların çoğu “Işığa Duyarlı” maddeler içermekte ve bu nedenle özel bir ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilmektedir. Işıkla sertleştirilen kompozit dolgular tek seansda yapılmaktadır. Hem ön hem de arka dişlerde güvenilir bir şekilde kullanılabilirler. Arka gurup dişlerde kullanılacak olanların yapıları, çiğneme kuvvetlerine dayanabilmeleri için olağanüstü geliştirilmiştir. Geniş renk seçenekleri olduğu için, estetik olarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Kompozit Dolguların Avantajları

  • En büyük avantajları estetik olmalarıdır, dişten ayırt edilmezler.
  • Dolgunun yapımını takiben hemen cilalanabilirler.
  • Sadece dişteki çürüklerin restore edilmesi için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek, kozmetik işlemler için de kullanılabilir.
  • Gelişen teknoloji ile amalgam dolgular kadar dayanıklıdırlar.

Altın dolgular

Laboratuarda sipariş üzerine yapılır ve yerine yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgular, dişeti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahiptir ve 20 yıldan fazla süre ile kullanılabilirler. Bu nedenlerden dolayı, altını en iyi dolgu malzemesi olarak düşünmektedir.En pahalı seçimdir ve birden fazla seansta uygulanır.

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?