+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Ağız Duşu Kullanım Rehberi

Dişlerin aralarının ve ağız içinin temizlenmesi amacıyla kullanılan su ve hava püskürtme özelliği bulunan cihaza ağız duşu adı verilir. Ağız duşu, diş ipi ve diş fırçası ile ulaşmanın söz konusu olmadığı bölgeleri etkili bir şekilde temizleme imkânı verir. Ağız duşu oldukça kolay bir kullanımı olması sayesinde gerek ev gerek ofis ortamında kolayca kullanılabilir.

Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarası günlük rutin ağız bakımının ayrılmaz parçalarıdır. Diş fırçası dişlerin temizlenmesi için kullanılsa da kusursuz ağız sağlığına erişmeyi sağlayacak bir bakım için yeterli değildir. Bu aşamada devreye giren ağız duşları sahip oldukları ileri teknoloji sayesinde ağız içindeki tüm kirlerin ve artıkların tamamen temizlenmesinde önemli bir görev üstlenir.

Diş etleri güçsüz olan ya da diş eti ağrısı bulunan kişiler ağız duşunun masaj ve kan dolaşımını artırma özelliğinden yararlanabilirler. Bitişik ve çapraşık dişlere sahip olan kişiler ağız duşu kullanarak dişlerini çok daha iyi bir şekilde temizleme imkânını elde edebilirler.

Özellikle sabit kronların, implant üstü protezlerin ve köprülerin altında birikerek zaman içerisinde ağız kokusu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olan yemek artıkları, ağız duşu ile etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Ağız duşları hidromasaj özelliği ile ağız içinde önemli ölçüde bir rahatlama sağlar.

Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?

Ağız duşunun kullanımı oldukça kolay ve konforludur. Günlük beslenme sırasında tüketilen gıdalara ilişkin artıkların dişler arasında kalması son derece olağan bir durumdur. Özellikle dişlerinin arasındaki aralıkların az olması durumunda kişiler yemek artıklarını temizleme aşamasında zorlanırlar. Bu temizliğin en etkili ve kolay şekilde yapılmasının yolu ağız duşu kullanılmasıdır.

Ağız duşu kullanımı sırasında su haznesine ılık su koyulur. İstenildiği takdirde ağız çalkalama suyu koyulması da mümkündür. Daha sonra uygun başlık ağız duşuna takılarak çalıştırılır. Ağız duşu hem suyu hem havayı aynı anda basınçlı bir şekilde püskürtür. Bu sayede ağzın ve dişlerin aralarının temizlenmesi sağlanır. Ağız duşunun 360 derece dönme özelliği vardır. Bununla birlikte diş hekiminin tavsiyesi olmadan ağız duşu kullanılmamalıdır.

Ağzında kron, implant sonrası protez ve köprü olan, ortodontik tedavi gören ve sık diş dizilimi olan kişilerin ağız duşu kullanımı hakkında diş hekimlerinden detaylı bilgi alması gerekir.

Ağız Duşunun Avantajları Nelerdir?

Ağız duşu her yaş grubunda kullanıma uygun ve herhangi bir yan etkiye neden olmayan bir üründür. Ağız duşu kullanım süresi yaklaşık olarak diş fırçalama ile aynı sürededir. Bununla birlikte ağız duşu kullanıldığında diş ipinin ve diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşma ve etkili temizlik yapma imkânı elde edilir. Ağız duşu kullanmak diş plağı oluşumunun engellenmesi noktasında da avantaj sağlar.

Ağız hijyenini sağlamadaki katkısı nedeniyle diş eti iltihabı konusunda da olumlu etki sağlayan bir yöntemdir. Ağız duşu kullanılması sayesinde diş eti kanamaları da bir sorun olmaktan çıkarılabilir. İltihap oluşumunun engellenmesine bağlı olarak diş fırçalama sırasında kanama oluşması riskini minimize eder. Ağız duşu ağız içerisindeki bakterilerin oluşumunu engelleyerek ağız kokusu gibi sorunların yaşanmasını önler.

Aynı zamanda çürüklerin ve diş hastalıklarının oluşumu ağız duşu kullanılarak engellenebilir. Son zamanlarda en çok kullanılan ve en yüksek fayda sağlayan ağız bakım ürünlerinden biri olan ağız duşunun kullanım amaçları doğrultusunda seçim yapma imkânı veren farklı modelleri vardır. Yalnızca dişlerin arasının temizlenmesi isteniliyorsa tek başlığa sahip olan ağız duşu modelleri yeterli gelir. Aynı zamanda dil ve diş eti bakımının da yapılması hedefleniyorsa uygun başlıklara sahip ağız duşu modelleri tercih edilmelidir.

Bizi İnstagram'da Takip Edin

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?