+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Diş çekimi sonrası iltihaplanma (Alveoit)

Çekim işlemi gerçekleştirildikten sonraki 2-3 gün içerisinde diş çekimi sebebi ile oluşan boşlukta görülebilen bir durumdur.

Çekim işlemi gerçekleştirildikten sonraki 2-3 gün içerisinde diş çekimi sebebi ile oluşan boşlukta görülebilen bir durumdur. Alveoit adı verilen bu durum gerçekleştiği bölgenin iyileşme sürecinde oluşan kan pıhtısının bozulması ve gereken şekilde sürecin devam edememesi durumunda meydana gelmektedir. Bu durum hasta için oldukça acı verici olabilmektedir bu nedenle takip edilmesi oldukça önemlidir.

Alveoit Neden olur, Belirtileri Nelerdir?

Bazı dişlerin çekim işlemleri normal vakalardan daha travmatik geçebilir, bu işlemlerden sonra alveolit riski daha yüksek olabilmektedir, ancak bunun dışında önlenebilir etkenler bulunmaktadır.Bunlara örnek olarak;

 1. Hekiminizin çekim sonrasında yapacağı önerilere uymamak bu durumun en büyük nedenlerindendir.
 2. İşlem gerçekleştirilen alanda oluşabilecek kanamaların tükürülme yolu ile dışarı atılması.
 3. İşlem sonrası 48 saat içerisinde nikotin kullanımı.
 4. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek/içecek tüketimi.
 5. Ağız hijyenine dikkat edilmemesi.
 6. Alkol tüketimi.
 7. Sıcak su ile duş alınması.

Alveoit Nasıl Önlenir?

Bu tür zorlu diş iltihaplanmaların etkisi birkaç gün sürmektedir bu sebeple bu sorunu daha oluşmadan önüne geçmek birkaç önlem ile sağlanabilmektedir.

 1. Ağız hijyenine önem vermek.
 2. Şiddetli ağız çalkalamalarından kaçınmak,oluşabilecek küçük kanamaları tükürmek yerine yutarak geçirmek.
 3. Düzenli olarak dişlerin fırçalanması.
 4. Kürdan ve benzeri sivri maddeleri diş ile temas ettirilmemesi.

Alveoit Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tedavi diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Sebebin ne olduğuna göre farklı tedavi yöntemleri seçilir. Eğer alveolit ile beraber ateş, lenflerde şişme gibi bulgular gözleniyorsa antibiyotik desteği altında tedavi yapmak gerekebilir.
Alveolit ağrılı bir durumdur ve tedavisi lokal anestezi altında yapılır. Çekim boşluğunda yabancı madde ya da kök/kemik parçaları varsa uzaklaştırılır. Enfekte tabaka kürete edilir. Çekim boşluğunun temizlenmesi için boşluğa bazı ilaçlar yerleştirilebilir. Amaç kan desteğini sağlamak ve pıhtı oluşumuna imkan sağlamaktır.

Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

Bizi İnstagram'da Takip Edin

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?