Full Porselen Kronlar

Full Porselen Kronlar

Hem estetik kalitesi hem de dayanıklılığı arttırılmış porselen diş sistemlerdir.
Seramik yapı kuvvetli bir alt yapı ile desteklenir,porselenin tüm yapısını güçlendirme işlemleri uygulanır.
Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir.
Bunun sonucu olarak da Full Porselen Kron dişlerde derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Porselen alt yapısında metal bulunmaması (full porselen) ışık geçirgenliğini arttırır. Böylece estetik olarak doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.Metal porselenlerin ,full porselenlere göre dezantavantajlarını sıralarsak
Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı...vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.

Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururlar ve bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.Metal destekli porselenler, metal metalin ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır, estetik sorunlar çıkarır.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron-dişeti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselen diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel...vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.
Metal desteksiz kronlarda  bölgede metalin yansımasıyla dişeti hizasında koyu bir çizgi oluşabilir.
Bu özellikle birkaç yıl içinde, dişeti çekilmelerinde daha belirgin olur. Metal desteksizlerde bu renk farkı olmadığı için bu oluşmaz ve daha nettir.
Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
Metal desteklilerde kullanılan metallere karşı alerji riski oluşabilir. Metal desteksizlerde bu risk yoktur.
Zirkonyum alaşımlı metal desteksiz porselenler ısıyı iletmez, metal desteklilerde olduğu gibi ısı hassasiyeti oluşmaz.

Dezavantaj maliyetidir. Ne kadar maliyetleri düşürülse de metal desteklilere göre  daha yüksek maliyetli olduğu için sık tercih edilmez.
Bunun yanında diş hekiminizin yapacağı ağız planlamasıyla bazı durumlarda metal desteksiz köprülere imkan verememektedir.
Bunları diş hekiminiz değerlendirmelidir.

Randevu Al

Randevu almak, soru sormak için bizimle iletişime geçin.

TOP
İletişim - Contact
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz? - Hello, How Can We Help You?