+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Arayüz Fırçası

Arayüz fırçası, normal diş fırçalarından gerek kullanım şekli gerekse sahip oldukları fırça şekli olarak ayrılmaktadır.

Arayüz fırçası, normal diş fırçalarından gerek kullanım şekli gerekse sahip oldukları fırça şekli olarak ayrılmaktadır. Asıl amacı diş fırçası ile fırçalanan dişlerde normal fırçanın ulaşamayacağı yerlerde kalabilecek besin artıklarını temizlemektir. Hastanın sahip olduğu diş boşlukları bazı zamanlar diş ipi ile temizlenemeyecek kadar geniş olabilirler, bu durumda arayüz fırçası kullanmak en doğru çözüm olacaktır.

Arayüz fırçasının kullanım amaçları genel olarak şunlardır:

  • Ortodontik (Tel tedavisi) gören hastaların sahip oldukları diş tellerinin arka ve ön bölgelerde takılabilecek artıkların ve diş fırçası ile temizlenemeyen noktaların temizlenmesi.
  • Hastanın sahip olduğu Crown (Kron) ya da köprü gibi protezlerin temizliği.
  • Implant uygulaması olan hastalarda sahip olunan implantın diş eti ile temas ettiği noktaların temizliğinde.
  • Diş ipi ile yapılan bir temizliğin yeterli olmadığı durumlarda diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesinde.

Arayüz fırçası diş ipi yerine geçer mi?

Diş ipi ve arayüz fırçası ne kadar aynı amaca hizmet etseler de her durumda kullanılabilirlikleri aynı olmayabilir. Fazla geniş boşluklarda diş ipi yetersiz kalabilir bu durumda arayüz fırçası yardımcı olacaktır. Aynı zamanda arayüz fırçasının giremeyeceği dar diş aralıklarında diş ipinin kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise yeterli genişlikte olmayan diş boşluklarını fırçanın girmesi için zorlamak zorlamak diş aralarının açılmasına sebep olabilir. Bu nedenle iki ürünü de kullanırken kullanacağınız diş bölgesine göre seçim yapmak en doğrusu olacaktır.

Arayüz Fırçası Kullanımı

Normal fırçalama yöntemlerinden farklı olarak arayüz fırçası diş macunu ile kullanılmaz. Su ile ıslatılan fırçayı diş etlerine uygulanabilecek sert hareketlerden kaçınarak yere paralel ve diş arasına uygun açıyla ileri-geri hareketlerle fırçalama işlemi gerçekleştirilir. Kullanılan fırça işlem bittikten sonra bol su ile temizlenmelidir. Bir arayüz fırçası en fazla 2-3 gün kullanılmalıdır.

Arayüz fırçası herkes kullanabilir mi?

Diş araları dar olan kişilerin arayüz fırçası ile sahip olunan dar boşlukları zorlaması sahip olunan aralığın olumsuz yönde genişlemesine sebep olabilir. Bu nedenle hekiminizin önerisi olmadan arayüz fırçası kullanmak doğru değildir.

Arayüz diş fırçası nasıl seçilir?

Arayüz fırçalarının kalınlık türü sahip oldukları renkler ve sayılarla ayırt edilir. Kalından inceye doğru gidecek olursak bu sıralama; Gri, Mor, Yeşil, Sarı, Mavi, Kırmısı, Turuncu, Pembe. Şeklinde olacaktır. Fırçaların uçları tek kullanımlık olabileceği gibi uçları değiştirilebilen modelleri de mevcuttur. Hangi fırça boyunun size uygun olduğunu öğrenmek için Diş hekimizden bilgi almanız gerekmektedir.

Arayüz fırçalarındaki numaralar neyi ifade ediyor?

Arayüz fırçalarının üzerinde bulunan numaralar, fırça kalınlıklarını göstermektedir. Size en uygun olanı bulmak için hekiminizin muayenesi sonrası karar vermeleri gerekmektedir.

İnce kalınlıkta ara yüz fırçaları (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm)

Ortan kalınlıkta ara yüz fırçaları (0.6mm, 0.7mm, 0.8mm)

Kalın kalınlıkta ara yüz fırçaları (1.1mm, 1.3mm, 1.5mm)

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?