+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı

‘’Güzellik bir güç, Gülümseme ise onun kılıcıdır’’demişler.

Güzel ve estetik bir gülüş son dönemlerde üzerinde sıkça konuştuğumuz popüler bir konu.

Gülüş Estetiği

Herkes sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak ister. Karşımızdaki insanlarla ilk izlenimde dişlerimiz önemli bir rol oynuyor. Diğer bir yandan değişen ve dijitalleşen dünyamızda artık pek çoğumuz ekranlardayız. Yüzümüzü daha yakından çektiğimiz videoları, selfieleri paylaşıyoruz. Yüzümüzün en önemli aksesuarı ise gülüşümüz. Güldüğümüzde ortaya çıkan mükemmel dişler daha sağlıklı ve etkileyici görünmemizi sağlıyor.

Hastalarımız sıklıkla kliniğimizi ziyaret ederek gülüşünü değiştirmek istediğini ve  daha canlı ,parlak ve etkileyici dişlere sahip olmak istediğini söylüyor.Genç ,orta yaş veya daha yaşlı hemen her yaş grubu hastamız ile gülüş estetiğini konuşur, uygular olduk.

Peki gülüş estetiğini nasıl kazanabiliriz?

Gülüş estetiğinin kazanılabilmesi için kişiye özgü seçebileceğimiz pek çok yöntem vardır.Ortodonti  ,diş beyazlatma ,kompozit bonding yöntemleri , implant tedavisi gülüş tasarımı gibi yöntemlerle etkileyici  bir gülüş sağlayabiliyoruz.

Gülüş estetiğine genelde hangi durumlarda ihtiyaç duyarız?

 • Kırık ,çatlak aşınmış dişler
 • Ön bölgede büyük ,renkleşmiş eski dolgular
 • Renklenmiş dişler
 • Dişler arası diastema dediğimiz boşluklar
 • Konuşurken hatta gülünce görünmeyen kısa dişler
 • Dudak ve yüze göre orantısız büyük,uzun ya d fır
 • Ön bölgede diş kaybına bağlı eksiklikler
 • Çapraşık dişler

gülüşümüzü olumsuz  etkiler ve estetik düzenlemelere ihtiyaç duyarız. 

Dişlerle gülüşümüz ,gülüşümüzle de  hayatımız güzelleşiyor!

Güzel dişlere sahip olmak içinse önce kişiye özel gülüş tasarımı yapmak işimizi kolaylaştırıyor.

Gülüş tasarımı nedir, aşamaları nelerdir?

Gülüş tasarımı sağlıklı ve güzel bir  gülüş elde etmek için yapılan ölçüm ve  analizlerdir.Finalde sahip olmak istediğimiz gülüşü en baştan tasarlamaktır.

Gülüş tasarımı  hastanın dişleri, ağzı ve yüzününü estetik olarak birbirine uyumunu sağlamak amacıyla yaptığımız bir çalışmadır.Kolay anlaşılabilmesi açısından 3 aşamaya ayıralım.

Değerlendirme aşaması

Hasta ile hekimin bu süreçte uyum içinde olması önem taşır.Hastayı anlamayan bir diş hekimi ya da kendini ifade edemeyen bir hasta ile ne yazık ki iyi bir sonuç ortaya çıkması beklenemez.Bu konuda tecrübeli bir hekim hastaya sorular sorarak , örnekler göstererek hastayı yönlendirmeli ve bu aşamada nasıl bir gülüş hayal ettiğini anlayabilmelidir.

Karşılıklı görüşmeler sonrasında ağız içi fotoğrafları ve yüz fotoğrafları çekilir.Ağız içi ölçüleri alınır.Panoromik röntgen çekilerek hangi tedavilere ihtiyaç duyulacağı konuşulur.

Dişlerin rengi,boyu ,şekli,dudağın konumu,gülüş hattının belirlenmesi ,pembe diş etlerinin görünme miktarı ,yüzünün şekli hatta kişinin karakter özellikleri dikkate alarak gülüş tasarımı hazırlanır.

Tasarımın onay aşaması

Tasarım modelde hazır hale geldiğinde bunu silikon bir şablon yardımıyla ağıza uygularız.

Tasarımı  ağızda  deneyerek  yüze en yakışan diş uzunluğu ve formlarına karar veriyoruz.İdeal gülüşe sahip olabilmek için gerekli uzatmalar ,kısaltmalar, değişikliklere bu aşamada karar verilir.

Tedavilerin yapılması

Her ne kadar konumuz estetik olsa da önceliğimiz ağız sağlığı .Bu sebeple önce diş ve dişeti sağlığını kontrol  edip ,gerekli tedavileri yapıyoruz.Yaptığımız protezin uzun yıllar sağlıkla kullanılabilmesi için alt yapı çalışmaları işin en önemli kısmıdır.

Bu aşamada dişlerdeki gerekliyse dolgu ,kanal tedavisi, çekim vs gibi alt yapıyı sağlam ve sağlıklı hale getirecek tedaviler uygulanır. Gerekliyse pembe estetiğin sağlanabilmesi için diş eti seviyeleme ve diş eti sağlığını tedavi etme işlemleri uygulanır.Kliniğimizde bu işlemler için diod lazer ve elektrokoter cihazlarımızdan faydalanıyoruz.Tedavi aşamaları bittiğinde seçtiğimiz estetik  materyalleri dişlere uygulama aşamlarına geçiyoruz.

Porselen laminate veneer ,emax kronlar ya da zirkonyum kronlar günümüzde sıkça tercih ettiğimiz restoratif materyallerdir.  İnce ve ışık geçirgenliği yüksek bu materyallerle parlak ,ışıltılı ama aynı zamanda doğala çok yakın dişler elde etmiş oluyoruz.Doğru yapıldıklarında ve iyi bir bakımla yıllarca ,sağlıkla ağızda  varlığını sürdürürler.

Bu işlemlerin yapım süresi ortalama 1-2 haftadır.

Günümüzde mükemmel bir gülüş insanlarda pozitif bir etki yaratmaktadır.. Dişlerimizin şekli, rengi ve kalitesi karşımızdaki insanlara sağlık ve kendine güven olarak yansır. Aynaya baktığınızda gülüşünüzden memnun değilseniz diş hekiminize başvurarak  hayal ettiğiniz gülüşe kavuşabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Yaparken Neler Göz Önünde Bulundurulur?

 • Hastanın yaşı
 • Hastanın cinsiyeti
 • Diş formu boyutu
 • Yüz şekli
 • Dudak şekli
 • Burunda deviasyon olup olmadığı
 • Dişlerin orta hattı
 • Diş eti sağlığı
 • Diş eti seviyeleri(pembe estetik)
 • Dikey boyut (çene kapanışı)
 • Bruksizm(Diş Sıkma)varlığı
 • Alt dudak çizgisi
 • Sigara kullanımı
 • Visajizm kavramı

Tüm bu faktörler değerlendirilerek altın orana uygun diş tasarımı belirlenir.

Altın oran doğada mevcutta var olan ve estetik işlemlerde başvurduğumuz bir referans değeridir.Göze hoş gelen özellikle en boy oranı olarak ideal dişler yapmayı sağlayan bir ölçüm yöntemidir. 

Gülüş tasarımı çeşitleri nelerdir?

Gülüş tasarımı kişiye özel olmakla birlikte genel olarak beğenilen diş formları ve gülümseme çeşitleri vardır.Hastamızın istek ve beklentilerini değerlendirirken tasarım öncesi birbirimizi kolay anlayabilmek ve isteğine en yakın tasarımı yapabilmek için bu hazır gülüş çeşitlerine de birlikte göz atabiliyoruz.

 • Entelektüel Gülüş(sophisticated smile)

Kişiyi olgun ve bilgili gösteren gülüş tasarımıdır.Genelde orta yaş ve üstü bireylerde tercih edilir.

 • Sportif Gülüş(Sporty Smile)

Orta kesici dişlerin yan kesici dişlerden uzun olmasıyla elde edilir.Sık tercih edilen bir tasarım şeklidir.

 • Çekici Gülüş(Sexy Smile)

Kadınlar tarafından sıkça tercih edilir . Genel kavram olarak ön dişlerin diğerlerinden uzun olmasıyla elde edilir.

Karaktere göre gülüş tasarımı!

Son yıllarda ortaya çıkan bir popüler bir kavram da  ‘’ VİZAJİZM’’dir.

Bu ne demektir: Kişinin karakterine ve mizacına göre ona özel bir gülüş tasarlamaktır.

Kişinin mesleği , sosyal durumu , karakterine uygun gülüşü tasarlamak insanları daha memnun ediyor.Diş rengi ,şekli ,uzunluğu ,formu ,yüze uyumunun yanı sıra visajizm kavramıyla yapılan dişleri kişinin benimsemesi ve kendine ait hissetmesi kolaylaşıyor.

Mesela şöyle bir örnek verelim,otoriter ,disiplini ,sert duruşu olan yönetici pozisyondaki bir kişiye yuvarlak formlu ,hareketli dişler yapılırsa daha sempatik bir görüntü kazandırılmış olur.Karakteriyle uyuşmayan bu diş ne kadar estetik olursa olsun kişiyi mutsuz edebilir.Bu kişiye daha düz ve köşeli dişler yapmak karakterini daha iyi anlatan bir gülüş kazanmasını sağlayacaktır.

Aynı şekilde başka bir örnek verelim,Sempatik,sıcak ,enerjik bir bayan hastamıza daha yuvarlak ,üçgen hatları olan hatta ön dişlerle biraz oynayarak uzunlu kısalı formda dişler yapmak daha etkileyici ve daha kendine ait görünen bir gülüş kazanmasını sağlayacaktır.

 

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımları aşamaları dijital olarak yapılır.

Hastanın ilk muayenesinde;

3D ağız içi tarayıcısıyla dişlerinin dijital ölçüsü alınır.

Fotoğraf stüdyosunda uygun açılarda fotoğraflar çekilir.

Hastaya diş kütüphanesinden ve daha önce yapılan vakalardan örnekler gösterilerek kendisine uygun diş modellerine  karar verilir.

3Shape ağız içi tarayıcısı ile dijital gülüş tasarımı yapılır ve hedeflenen gülüş tasarımının tedavisi bitince nasıl bir görünüm olacağı hastaya sunulur. Bu dijital olarak hazırlanan şablonun  akrilik reçineler ile 3 boyutlu yazıcıdan modeli  elde edilir.Bu model mock up yöntemiyle ağıza uygulanır ve hasta ile üzerinde fikir biriliğine varılır.

Sonraki seansta;

 • Gerekli tedavi  işlemleri yapılır.
 • 3D ağız içi tarayıcısıyla dişlerinin dijital ölçüsü alınır.
 • Hastaya geçici dişleri uygulanır.

Son randevusunda;

 • Kişiye özel üretilmiş kaplamalar prova edilir.
 • Hastanın da onayı alınarak üretilen dişler yapıştırılır.
 • Tedavinin sonlanmasının ardından;  düzenli diş hekimi kontrolleri ile diş sağlığı takip edilir.

 

Dijital Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer?

DENTİNCE  diş kliniği olarak  zirkonyum kaplama fiyatları için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup  tedaviye karar vermek için bizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

İlk olarak panoromik röntgen alınarak genel ağız sağlığı ve yapılacak dişler belirlenir.

Dolgu ,kanal tedavisi gibi alt yapıda yapılacak işlemler belirlenir.

Hasta ile karşılıklı görüşmeler ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra karar verirlirse yapım aşamalarına başlanır.

Alt yapı tedavileri yapılarak ağız sağlığı ve diş eti sağlığı kusursuz hale getirilir.

Ölçü yöntemleriyle hastanın zirkonyum diş kaplama istediği dişlerin ölçüleri alınır ve laboratuvara gönderilir.Biz Kliniğimizde 3 boyutlu ağız içi tarayıcı cihazımızla dijital ölçü alıyoruz ve CAD-CAMsistemiyle en dayanıklı ve kaliteli zirkonyum bloklar ile bilgisayar teknolojisi ile zirkonyum kaplamaları elde ediyoruz.

Zirkonyum kaplamalar özel bir yapıştırıcıyla hazırlanmış olan  dişin üzerine yerleştirilir. Birkaç saat  içerisinde de kalıcı olarak yapışma gerçekleşir.

Zirkonyum diş kaplamanızı modern teknolojik donanıma sahip  DENTİNCE kliniğimizde yaptırmak isterseniz  randevu almak için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir ya da ilk muayene için kliniğimizde bizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Zirkonyum Kaplamanın Kullanıldığı Durumlar

 • Estetik amaçlı olarak tercih edilebilir,
 • Eksik dişlerin yerine koyulmasında köprü yapımında kullanılabilir
 • Renk değişimi yaşamış ve beyazlatma işlemiyle istenilen sonuca ulaşılamamış dişlerde kullanılır,
 • Dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların  düzeltilmesinde  kullanılabilir,
 • Ağzın arka kısmında bulunan dişlere kaplama yapımında tercih edilebilir.
 • İmplant üzeri kron -köprü yapımında tercih edilebilir.
 • Gülüş tasarımı yaptırmak isteyen hastalarda kullanım için tercih edilebilir 

 

Porselen Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Nedir?

Porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırılarak hazırlanan ve  dişe yapıştırılan ince porselen yapraklardır.Çok ince (0,3,- 0,5 mm ) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel olarak hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Laminete veneerler,  dişlerin şekil, yapı, renk vb gibi özelliklerini değiştirmemize olanak sağlayan kron yapımına göre dişe daha minimal dokunuş ile yapılan bir işlemdir

Çok ince maddeler olmalarına rağmen uzun yıllar boyu ağızda kalacak şekilde sağlamdırlar. Her hastaya uygun bir tedavi olmasalar da uygun vakalarda mükemmel estetik ve fonksiyonel sonuç sağlayabilmektedir.

Tasarımın yapılıp size ağız içinde gösterilmesi ortalama 2 seans sürer. İlk seansta kayıtlarınız alınır, ikinci seansta ise “Mock Up” adını verdiğimiz uygulama ile bu tasarım ağızda prova edilir. Tasarım sonucunda karar verilerek işlemlere başlanır. Bundan sonraki seanslar dişlerinizin durumuna ve yapılacak işleme göre değişiklik gösterir.

 

Dijital Gülüş Tasarımı Yapılırken Hangi Noktalara Dikkat Edilir?

Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken vizajizm (visagism) konseptine uygun olarak kişinin tarzıyla dinamik bir gülüş tasarımı yapılır.

Alınan ölçüler üzerinde dijital tasarım modele dönüştürülerek modelin test edilmesi ve hastaya sunulması için ikinci randevu verilir.

Hazırlanan dijital tasarım modeli üzerinden elde edilen bir silikon kalıp (mock up) dişlerinizin üzerine yerleştirilir. 

Mock up yapamayacağımız durumlar var mıdır?

Evet .Dişlerin bazılarının olması gereken pozisyondan çok önde/dışarıda olduğu durumlarda, o dişin pozisyonunu değiştirmeden bir prova yapılması sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle bu tür dişler ideal tasarımın %100 doğrulukla prova edilmesini engelleyebilir. Tedaviye başlanmaya kesin karar verilmişse diş traşlanarak mock up kalıbı oturtularak tasarıma bakılabilir.

Kabul edilen tedavi prosedürüne göre hekim hastaya yeni bir randevu vererek tedaviyi başlatır. Yapılacak tüm tedaviler ile mevcut durum kayıt altında tutulur ve her şey dijital tasarıma göre planlanır.

Dijital gülüş tasarımını beğenmezsem ne yapılır ?

Prova seansının temel amacı; kişinin gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesi, hoşuna gitmeyen yerlerin konuşulması  ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken ,duruma göre tasarımın tekrarlanması da mümkündür.

Gülüş tasarımını yapabilmek için hangi materyalleri tercih edebiliriz?

Zirkonyum kron,emax kron,porselen laminate veneer en sıklıkla tercih ettiğimiz doğal ve estetik bir gülüşü kazanabileceğiz yöntemlerdir.

Zirkonyum Nedir?

Pek çok insan zamanla,yaşla, dişlerinin doğal güzelliğini yitirmekten şikayetçi. Ayrıca yalnızca estetik görüntü  değil eksik veya kısa dişler nedeniyle oluşan fonksiyon kayıpları ile rahat çiğneyememek de problem olabiliyor.Genel olarak diş tedavilerinde zamanında yapılmayan uygulamaların telafisi gelecekte de mümkün olmuyor. Zirkonyum diş kaplamaları ile  ile artık bu gibi sorunların tamamen önüne geçebiliyoruz.

Dişleriniz o sağlıklı ve beyaz duruşunu yitirdiğinde bunun geri dönüşü artık mümkün. Teknolojinin gelişmesi,dişlerin eskisinden bile daha güzel olmasını da mümkün kılmayı başardı. Günümüzde yaygın olarak kullanılan pek çok diş kaplama teknolojisi sayesinde dişler hiç olmadığı kadar sağlıklı ve estetik görünebiliyor. Bu teknolojilerden biri de zirkonyum diş kaplama uygulaması.

Dişlerde çürük, kırık gibi nedenlerle madde kaybı olduğunda ,eksik dişlerin yerinin doldurulmasında kron ve köprü yapımını tercih edebiliriz.Böyle durumlarda sağlam ve uzun yıllar dayanabilecek bir materyal seçmek isteriz.Geçmiş yıllarda metal destekli kron köprüler tercih edilmekteydi.Günümüzde ise zirkonyumun arttırılan dayanıklılık özellikleri sayesinde hem arka hem de ön bölge dişlerde kullanmaktayız.

Zirkonyum aslında doğada bulunan bir elementtir.

Beyaz renkli sert bir materyal olan zirkonyum, günümüzde köprü ve protezlerin alt yapısındaki gri metal yerine kullanılan bir alaşımdır. Zirkonyum kaplama rengi kararmış koyulaşmış  dişlerde bile istediğimiz  gibi bir sonucu elde etmemizi sağlar.

 • Dokulara uyumu, dayanıklılığı, alerjen olmayışı ve estetik görünümü nedeniyle tercih edilen bir materyaldir.
 • Zirkonyum ışığı geçirebilen bir metal olduğu için ön dişlerde de estetik bir gülüş tasarımı yaparken tercih ettiğimiz bir materyaldir.
 • Aynı zamanda dayanıklı bir materyal olduğu için arka dişlerde de sağlam bir şekilde  kullanmaya uygundur.Çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklıdır
 • Ağızda metalik tat,kötü koku oluşturmaz.
 • Metal alerjisine sebep olmaz.
 • Diş etlerinde koyu renk , morarma oluşturmaz.
 • Diş hassasiyeti oluşturmaz. Hasta istediği gibi sıcak ve soğuk gıdalar tüketebilir.
 • Sigara ,çay,kahve gibi renklendirici etmenlerden etkilenmez.Rengini ve parlaklığını uzun yıllar korur.

Zirkonyum kaplama bakımı için günlük ağız bakımınızı yapmanız yeterli olacaktır.Diş fırçalama ,diş ipi ,ağız bakım sularının kullanımın yanı sıra ağız duşu kullanımı da hastalarımıza önerdiğimiz bir cihazdır.

Yeni teknoloji CAD-CAM sistemleriyle bilgisayar destekli olarak üretilmektedir.Böylece dişe uyumu daha mükemmel kron ya da köprüleri kısa sürede üretebilmekteyiz.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama maliyeti yapılacak işlemler, kullanılacak malzemeler, çalışılacak diş teknisyeni ve doktora göre değişiklik göstermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Lekeli,renkleşmiş dişlerin düzeltilmesinde
 • Çapraşık Dişlerin düzeltilmesinde ortodonti seçeneği ile birlikte değerlendirilir.
 • Gülüş tasarımında
 • Kırık Dişlerin tedavisinde
 • Inlay -onlay yapımında,
 • Ön bölge 3 üye köprü yapımında
 • Porselen Laminate Veneer yapımında kullanılır.


 • Çürük, kırık gibi nedenlerle ciddi madde kaybına uğramış dişlerin fonksiyonunlarına yerine getirmesi ve korunması amacıyla diş formunda çeşitli materyallerden yapılan kaplamalardır.
 • Özellikle kanal tedavisinden sonra zayıflamış dişlerin kron ile kaplanması önerilmektedir.Madde kaybı olan dişlerde uygulanır.Zirkonyum ,metal ya da emax kron alt yapısı olarak seçilebilecek materyallerdir. 


Günümüzde sıklıkla kullanılan bir terimdir.ön ve arka bölgede kullanılabilen beyaz dolgulardır. Yeni nesil yapıştırma ajanları ile uzun ömürlü sonuçlar vermektedir

Dişlerin şeklinin değiştirilmesi, aralıkların doldurulması veya çürüklerin, kırıkların estetik bir şekilde tedavisi için kompozit dolgu malzemelerinin kullanıldığı sisteme Bonding denir. Kompozit lamine veya estetik dolgu olarakta bilinen bu sistem ile diş yüzeyinden doku kaldırılmadan yalnız istenilen bölgelere diş rengindeki kompozit materyal ekleyerek tek seansta estetik çözümler üretilebilir.


Uygulayan hekimin tekniği iyi bilmesi ve becerisiyle ,kullandığı malzemelerin de kalitesiyle çok iyi sonuçlar alabilmek mümkün olur.Ekonomik olması, tek seansta yapılabilmesiyle hastalar tarafından sevilen ve sıkça talep edilen bir uygulamadır.


Dişlerin üzerinden herhangi bir kesim yaptırmadan estetik çözümler bekleyen hastalar için çok uygundur.


Dezavantajlarından bahsedecek olursak;Porselen lamina ile kıyaslandığında renklenmeye karşı direnci düşüktür.Sigara ve kahveyi sık tüketen hastalarda renkleşme görülebilir.Çok iyi polisaj ve cila işlemleriyle kullanım ömrü uzatılabilir.


Dolgu düşmesi doğru tekniklerle yapıldığında söz konusu değildir ancak uç kısımlarda zamanla aşınmalar ve chipping dediğimiz atmalar olabilmektedir.Böyle bir durumda tamiri çok kolayca yapılabilmektedir.

‘’Hollywood Smile’’ingilizce bir terimdir. Hollywood yıldızlarının filmlerde gülüşünü daha dolgun ve daha estetik göstermek için diş yüzeyine beyaz materyaller yapıştırmalarıyla bu kavram ortaya çıkmıştır.Sonrasında herkesin bu gülüşe sahip olabilmesi için yıllar içinde pek çok çalışmalar yapılmış farklı materyaller ve teknikler geliştirilmiştir.Aslında diş estetiği ile benzer anlam taşıyan bu kavramdaki ana kurallar şöyledir:


Gülüş esnasında dudaklar simetrik açılmalı ,ön 2 diş belirgin olmalı ve 1. Azı dişinin kenarına kadar görülmelidir.


Gülüş esnasında yan dişlerde yanak ile arada kalan ve bizim’’ bukkal koridor’’dediğimiz karanlık olmamalıdır.Yani ön diş estetiğinin yanı sıra yanda kalan dişlerde gülüş esnasında gözükmeli yanak ile diş arasında karanlık boşluk oluşmamalıdır.Geniş bir gülüş hattı olması ‘’Hollywood Smile’’için önemlidir.


Üst diş eti 1-2 mm kadar görülmelidir.Önceden diş eti görünmesin istenirdi,ancak son çalışmalarla 1-2 mm dişeti görünmesi diş estetiğinde pozitif etki yaratacağı belirlendi.

Hollywood smile için genellikle alt üst ya da üst çene minimum 10 diş işlem görür ve daha parlak beyaz renkler tercih edilir.


Bu tasarım yaş, cinsiyet, dudak şekli, yüz formu gibi özellikler düşünülerek yapılır. Sonunda hastanın mükemmel bir gülüşe sahip olması hedeflenir.

Bu gülüş , porselen laminate veneer, emax kron ,zirkonyum kron gibi işlemler sayesinde sağlanır.

Ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklıkları gidermek amacıyla uygulanır. Günümüzde bir çok yöntem ile uygulamak mümkündür.

Estetik gülüş tasarımı yaparken dişlerdeki çapraşıklıkları porselen laminate veneer , zirkonyum ya da emax kaplama gibi tedaviler ile gidermek mümkündür ancak çok ileri düzeyde çapraşıklık bulunan dişlerde ortodonti gereklidir.


Bazen gülüş tasarımını uygulamadan önce çapraşıklıkların düzeltilmesini isteyebiliriz.Diş doğru konumuna ortodonti ile geldiğinde yapılacak kron veya lamina için kesim miktarı azalmaktadır.Şöyle bir örnek verelim.Fırlak bir dişi içeri almak için o dişin ön yüzeyini ciddi bir şekilde kesmek gerekir.Ortodonti ile içeri alınırsa çok az bir törpüleme yeterli olacaktır.


Bu ihtiyacın değerlendirilmesi için hekime danışılıp muayene olunması önerilmektedir.  

Diş eti çekilmesi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak diş etinin kök yüzeyi açığa çıkacak şekilde çekilmesidir.

Diş etinin sağlıklı yapısına ve orjinal formuna dönmesi için günümüzde bir çok uygulama yapılmaktadır. Sorun düzelmesi ve tedavi edilmesi için öncelikle nedenin belirlenmesi gerekir.


Genetik sebepler nedeniyle genç yaşta dahi diş eti çekilmesi görülebilmektedir.Dişeti ile uyumlu protez yapıldığında diş eti biyolojik olarak rahatsızlık duymaz ve uzun yıllar sağlıklı ve kanamasız olarak protez ile ilişkisini sürdürür.Ancak dişetine saygı duyulmadan uyumsuz yapılan protezlerde dişeti kanaması ,morarma ,şişme ve sonra dişeti çekilmesi olması kaçınılmazdır.Protezin değiştirilmesi gerekir.

Gülerken en az dişlerin görüntüsü kadar dişetlerinin seviyeleri ve simetrik görünmeleri de önemlidir.


Estetik bir görünüme veya gülüşe sahip olmak için dişlerin düz ve beyaz olması tek başına yeterli gelmeyebilir. Bununla birlikte diş etlerinin de dişlere uyumlu olması gerekir.

Pembe estetik gülüş estetiğiyle bir bütün olarak ele aldığımız bir konudur .Gingivoplasti ve Gingivektomi gibi uygulamalarla DENTİNCE Ağız ve Diş Poliklinikliği olarak hastalarımıza bu hizmeti de sağlamaktayız. Kliniğimizde elektrokoter ve diod lazer cihazlarımızla ağrısız ,acısız ve kanamasız bir şekilde kolaylıkla bu işlem gerçekleştirilmektedir. 

Gingivoplasti, diş etinin daha estetik ve simetrik bir görüntü sağlaması için kontürünün düzeltilmesi ve şekillendirilmesi işlemidir.

Pembe estetik de denen bu işlem günümüzde lazer ve koter gibi yeni nesil uygulamalar ile yapılabilmektedir.

‘’Primum Non Nocere ‘’yani ‘’Önce zarar verme’’ilkesini benimsediğimiz kliniğimizde amacımız hastalarımıza bir hizmet sunarken maksimum fayda görmelerini sağlamaya çalışmaktır. Estetik diş yapmak için dişleri fazladan kesmek çok doğru bir yaklaşım olmaz.Gülüş tasarımı yapılırken minimal invaziv konsept esas alınmalıdır.Doğru seçilen prosedürler dişlerin zarar görmesini engeller.


Bunun için gülüş tasarımı yapılarak  wax up ve mock up ile model ortaya çıkarılır.Bu model üzerinden sadece gerektiği kadar kesim yapılır .Böylece fazla diş dokusu kesimi yapılmamış olur.Bazı durumlarda mesela aşırı çapraşıklık durumlarında önce ortodonti yaparak dişler doğru konumlarına getirilir ve böylece fazla diş kesimi yapmanın önüne geçilmiş olunur.

İşlemler lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ağrı ,acı hissedilmez .Seanslarda hasta konforu maksimum düzeyde tutulmaya çalışılır.

Diş hekimi seçerken, öncelikle mesleğindeki deneyime ,hasta referanslarına ,internet sitesine,sosyal medya hesaplarına bakmak ön bilgi edinmek için iyi olacaktır. . Hekimin gerekli eğitimleri almış,tecrübe kazanmış, edindiği deneyimi güncel olarak uyguladığından emin olmak gerekir.


Hastalar tarafından önerilen, alanındaki gelişmeleri takip eden, hasta ile sağlıklı iletişim kurabilen bir hekim olmasına dikkat edilmelidir.


Günümüzde internet sayesinde diş hekimi seçerken bakabileceğimiz Google yorumları gibi sayfalara ulaşmak mümkündür. Hekiminizi bu gibi medyalardan da araştırmanız önerilir.


Diş hekimliği her geçen gün teknolojik anlamda gelişmeler göstermekte ,her yıl yeni cihazlar ve malzemeler üretilmektedir.Dolayısıyla seçeceğiniz kliniğin yeterli donanıma ve teknolojiye sahip olduğuna emin olmalısınız.Diş hekimliği mesleğinde kullanılan cihazlar ,malzemeler işin kalitesini önemli ölçüde belirler. Aynı alet ve malzemeleri yıllarca kullanarak ,teknolojik gelişmeleri takip etmeden, mesleki anlamda üzerine bir şey katmadan başarılı olabilmek çok mümkün değildir. 

Kliniğimizde fiyatlar kullanılan materyallere ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin belirlediği fiyatlar baz alınarak belirlenir.


Yapılacak işleme ve kullanılacak materyallere göre çeşitlilik gösterir. İmplant, kemik tozu grefti gibi yurtdışından gelen mazemelerin ücretleri döviz kuru ile belirlenmektedir.

Hastaların dünya standartlarında bir tedavi alabilmesi için kullanılan materyallerin dünyaca ünlü ve güvenilirliği kanıtlanmış olmasına özen göstermekteyiz.


’’Ucuz mal alacak kadar zengin değilim’’diye bir laf vardır.Yapılacak kalitesiz işlemler kısa sürede sorun çıkartacak ve tekrar yapılarak masrafa neden olacaktır.

Dentince olarak biz tedaviyi bir kere en doğru şekilde yapalım ,hem hasta memnuniyetini en üst noktada tutalım hem de hastamız da biz de tekrar yaptığımız işlemle sorun yaşamayalım düşüncesini benimsemiş ve uygulamaktayız.Hasta memnuniyeti bizim en önem verdiğimiz hususlardan biridir.


Hastlarımızın sağlıklı ve ideal tedavileri almaları için yapılacak işlemlerde fiyat ve ödeme konusunda yardımcı olmaya çalışmaktayız. 

Diş ve dişeti estetiği sağlamak amacıyla, gingivektomi (diş etinin kesilip çıkarılması), gingivoplasti (diş etinin şekillendirilmesi) sıkça yaptığımız işlemlerdir.


Frenektomi Frenulum (dudak-dişeti bağlantısı) kesilmesi işlemidir.Bazı hastalarda ön dişlerin tam ortasında kalın ve yapışık bir kas bağlantısı olarak yer alır. Dişler arasında açılmalara, dişetinde çekilmelere sebep olur.Dentince Kliniğimiz’de bu işlem diod lazer ile ağrısız ,acısız ve kanamasız olarak gerçekleştirilmektedir.


Küretaj diş eti kaldırılarak altındaki dokuların temizlenmesi işlemidir.Böylece dişeti sağlığı yerine getirilir.

Çenedeki bozuklukların giderilmesi için öncelikle neden olan etkenin bulunması gerekmektedir. Bu etkenler hatalı tedavilerden, hastanın alışkanlıklarından ve stres faktöründen oluşmaktadır.


Yirmiş yaş dişi, yüksek dolgular gibi tedavi kaynaklı olabiliceği gibi dudak yeme, yüzüstü yatma, travma gibi nedenlerden de kaynaklı olabilir. Sebep olan faktör bulunarak cerrahi veya cerrrahi olmayan şekilde tedavi edilir.


Bunlardan en sık görüleni diş gıcırdatma nedeni ile meydana gelen eklem rahatsızlıklarıdır. Özellikle bruksizm yani diş gıcırdatma son yıllarda sıkça görülen bir problemdir. Bununla birlikte, bazı bireylerde bruksizm, çene bozukluklarına, baş ağrılarına, hasarlı dişlere ve diğer sorunlara yol açacak kadar sık ve şiddetli olabilir.


Bireyin uyku bruksizmi (diş gıcırdatması) olduğunu fark etmesi çeşitli komplikasyonlar gelişene kadar kolay olmayabilir. Bruksizmin belirti ve semptomlarını bilmek uygulanan estetik işlemlerin korunması kırılmasının engellenmesi ve düzenli diş bakımını sürdürmek açısından önemlidir.

B**k*s ve gece plağı sayesinde cerrahi tedaviye gerek duymadan bu şikayetlerin tedavisi yapılabilir.

Gülüş tasarımı sırasında uygulanan işlemlere bağlı olarak işlem kalıcıdır. Laminate Veneer, Zirkonyum gibi tedaviler uygulanmış ise bu dişlerde renklenme ve bozulma gibi değişimler görülmez.


Beyazlatma uygulanan dişler de ise kişinin beslenme alışkanlıklarına göre renk değişimi görülebilir. Bu gibi durumlarda beyazlatma işleminin tekrarlanması gerekebilir.

Yurtdışından gelen hastalarımız için İngilizce ve Almanca konuşan hekimlerimiz ve ekibimiz yardımıyla en iyi ve hızlı hizmeti sağlamayı amaçlamaktayız. Gülüş estetiği süreci için genellikle 1 hafta yeterli olmaktadır. İmplant gibi tedavilerde hastamızın birkaç kere gidip gelmesi gerekir.


Tedavi öncesinde işlemler ve prosedürler hakkında bilgi alabilir, sorularını sorabilir ve panaromik röntgen gibi tanı için gerekli belgeleri gönderdikleri durumda ön bir tedavi planı oluşturabilirler.Talep edilirse online yüzyüze görüşme gerçekleştirebiliyoruz.


Tedavi sonrasında bize telefon,mail veya mesaj yolu ile ulaşabilme imkanına sahiptirler.


İmplant hastalarımız dünyanın her yerinde uygulanan implant markalarına ulaşım sağlayabilecekleri için tedavi sonrasında dahi sorun yaşadıkları durumda kendi ülkelerinde olası problemler için hekim bulabilirler.

Özel sigortalar, poliçede diş tedavisi teminatı olduğu takdirde teminat kapsamında diş tedavilerini ödeyebilmektedir.Bunun için sigortanız ile iletişime geçip teminat detaylarını öğrenmenizi öneririz


Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?

Dt. Deniz İnce

Diş Hekimi
Detaylı Bilgi