+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Diş Eti Kanamaları

Diş eti kanamaları denilince akla ilk olarak diş eti hastalıkları gelse de diş eti kanamaları farklı sağlık sorunlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Diş eti kanamaları; dişlerin çok sert bir şekilde fırçalanması, protezlerin ya da diş ipinin yanlış bir şekilde kullanılması gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu ve benzeri sorunlara ek olarak diş eti kanamaları; periodontitis, vitamin eksikliği, lösemi veya trombosit eksikliği gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu tür hastalıklar diş etlerinin normale oranla daha kolay bir şekilde kanamasına ve iltihaplanmasına yol açabildiğinden diş eti kanaması yaşayan kişilerin en kısa sürede sağlık kuruluşlarına başvurması önerilir.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Zaman içinde çeşitli etkenlere bağlı olarak diş etlerinde aşırı derecede plak birikimi görülebilir. Plak birikiminin sonucunda meydana gelen renksiz ve yapışkan bakteri plağı, diş etlerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Zamanla plakların kanamalara neden olması sonucunda bireyin diş etleri sağlığını kaybedebilir. Aşırı plak birikimine bağlı olarak diş eti kanamalarının yanı sıra Periodontitis gibi çok daha ciddi sağlık sorunları da görülebilir.

Ağızda ortaya çıkan bu ve benzeri hastalıklar bireyin sağlığını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu tür sorunların önlenmesi için diş eti kanaması ciddiye alınmalıdır. Diş eti kanamasıyla karşılaşıldığında diş hekimi ile iletişime geçilmeli ve gerekli tedavi sürecine başlanması ihmal edilmemelidir.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Diş eti kanaması genellikle dişlerin fırçalanması sırasında ortaya çıkar. Bununla birlikte diş eti kanamasının altında yatan problemin farklı belirtileri olarak bazı hassasiyet sorunlarıyla karşılaşılması da olasıdır. Sıcak ve soğuk yiyecekler ve içecekler tüketilirken diş etinde sızlama ve çiğneme sırasında diş etlerinde baskı hissedilebilir. Diş etleri normale göre daha kırmızı ve şiş olabilir. 

Diş eti kanaması yalnızca diş etine bağlı hastalıklardan değil birçok farklı hastalıktan kaynaklanabilir. Diş eti kanamasının en yaygın görülen nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Diş eti hastalıklarının ilk aşaması genellikle diş eti iltihabıdır. Diş eti iltihabının yaygın belirtileri ise diş etlerindeki hassasiyet ve kızarıklıktır. Zaman içinde diş etinde oluşan plakların temizlenmemesinden kaynaklanabilen bu durumda bakteriler üreyebilir. Bu yüzden diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve kanama oluştuğunda diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.
  • Kan sulandırıcılar gibi birtakım ilaçların yan etkisi olarak diş eti kanaması görülebilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kan pıhtılaşmasını güçleştireceğinden diş etinde kanamayı da kolaylaştırabilir.
  • Ağız temizliğinde günlük rutinin dışına çıkmak ve kullanılan ağız bakım ürünlerini değiştirmek diş eti kanamalarına neden olabilir.
  • Gebelik döneminde hormonlarda yaşanan değişiklikler diş etlerinde kan akışının artmasına da bağlı olarak diş eti kanamalarına yol açabilir.
  • Diş eti kanamalarının en önemli nedeni ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesidir. Bunu önlemek için günde en az 2 kez dişleri fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak gerekir. 
  • Sağlıksız beslenme, stres, vitamin ve mineral eksikliği, besinlerin diş yapısına uygun olarak çiğnenmemesi hatta sigara içmek de diş eti kanamalarına neden olabilir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti kanaması sorununda tedavinin ilk ve en önemli adımı düzenli bir ağız bakımı yapılmasıdır. Diş eti kanamasının bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklandığı durumlarda antiseptik gargaraların kullanımı fayda sağlayabilir. 

Diş eti kanaması sorununun yemek yemeyi ve ağız bakımını zorlaştıracak kadar ileri düzeyde olduğu durumlarda ilaç, özel diş macunu, gargara ve ağrı kesici kullanımı gündeme gelebilir. 

Diş etlerinde kanamaya neden olan bir hastalığa sahip olunması durumunda buna yönelik tedavilerle diş eti kanaması sorununun giderilmesi mümkündür.

Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

Bizi İnstagram'da Takip Edin

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?