+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Dişteki Siyah Lekeler

Dişlerde görülen siyah lekeler yeme içme alışkanlıklarımız ile ilişkilidir.

Dişteki Siyah Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerde görülen siyah lekeler yeme içme alışkanlıklarımız ile ilişkilidir. Bununla birlikte genetik yatkınlık, yaşlılık, zamanla dişlerin aşınması, ilaç kullanımı gibi etkenler de siyah leke oluşumuna sebep olarak gösterilebilir.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Önlenir?

Siyah lekeleri önleyebilmek için öncelikle yeme içme ve tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Dişlerde leke oluşturabilecek gıdalardan uzak durmalı, yapay renklendirici içeren besinleri tüketmemeli, tüketmek durumunda kalındığında da doğru ağız bakımını uygulamamız gerekmektedir.

Kahve ve çay gibi sık tüketilen içeceklerin tüketilmesi dişlerde siyah lekelere sebep olabilmektedir.  Bunların yanında tütün tüketimi de eklendiğinde lekelenme olasılığı çok yüksek oranda artmaktadır. Dişlerin düzenli fırçalanması, fırçalama yapılamadığı zamanlarda ağzın mutlaka su ile çalkalanması leke oluşumunu engellemekte etkili yöntemlerdir.

Kötü ağız hijyeni, plak ve şekerli gıdalardan gelen asitler dişlerdeki koruyucu minede zarar oluşturabilir, tedavi edilmediği takdirde diş yüzeyinde siyah görünümde diş çürümelerine ve oyuklara sebep olabilir.

Dişte Oluşan Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Düzenli olarak diş hekiminizden randevu alıp dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu lekeler ilerleyen zamanlarda çürük oluşumuna enfeksiyona sebep olabilir. Ağız ve Diş hijyeninizi sağlamak için düzenli olarak diş fırçalamalı, doğru ağız bakımını gerçekleştirmelisiniz. Lekelerin profesyonel bir yöntemle temizlenebilmesi için diş taşı temizliği yapılması gerekebilir. Her durumda doğru ağız bakımı, rutin diş hekimi kontrolleri ile bu lekelenmeleri engellemek mümkündür.

Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz

Bizi İnstagram'da Takip Edin

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?