+902163452183

Eğitim Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:107-109A Ziverbey, Kadıköy / İstanbul ( Müjdat Gezen Sanat Merkezinin Karşı Çaprazı )

info@dentince.com

Düşen Diş Kaplaması Nasıl Yapıştırılır?

Kaplama dişler yapılırken var olan doğal dişler bir miktar küçültülür ve doğal dişin üzerine uygulanacak kronlar bu dişler üzerine bazı yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır.

Kaplama dişler yapılırken var olan doğal dişler bir miktar küçültülür ve doğal dişin üzerine uygulanacak kronlar bu dişler üzerine bazı yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır. Kullanılan yapıştırıcıların özelliklerine bağlı olarak bu dişler nadiren de olsa bazen gevşeyip yerinden çıkabilmekte ve düşebilmektedir.

Düşen kaplama dişler için eczanelerde bazı yapıştırıcı maddeler bulmanız ve geçici olarak evde bu yapıştırıcı maddeleri kullanarak yapıştırmanız mümkün olacaktır. Ancak bu konuda önerimiz kaplamanızı yapan diş hekimine başvurmanız olacaktır. Basit bir işlem gibi görünen diş yapıştırma işlemi doğru yapılmadığında ağız içinde rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Yapıştırma sırasında boşluk kalması, bu boşluklarda bakteri üremesine sebep olacaktır.

Kaplamanız yerinden çıktıktan sonra diş hekiminiz öncelikle kaplamayı ve altındaki dişin durumunu değerlendirecektir. Kaplamanın ağız içindeki uyumu, diş etiyle olan uyumu kontrol edilecektir. Kronun tekrar kullanılıp kullanılmayacağını ya da yeni bir krona ihtiyaç olup olmadığını kontrol edecektir. Yeni bir krona ihtiyaç duyulmuyorsa ve kullanılabilir durumdaysa diş hekiminiz kuvvetli ve özel yapıştırıcılar kullanarak kaplamaları yapıştırmaktadır.

Kaplamanın Düşmesi Nasıl Engellenebilir?

  • Sert gıdaları tüketmekten kaçınmak gerekir
  • Yapışkan ve çiğnemesi zor gıdalar kaplama üzerinde baskı uygulayıp düşmesine sebep olacağından dikkatle tüketilmelidir.
  • Düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır
  • Kaplama ile diş eti arasındaki temizliği sağlamak için ara yüz fırçaları kullanılmalıdır.
  • Diş gıcırdatma probleminiz varsa gece plakları kaplamanızın ömrünü uzatmak için bir seçenek olacaktır.

Diş kaplaması düştüğünde ne yapmalıyım?

  • Vakit kaybetmeden tedavinizi yapan hekimle iletişim kurmalısınız.
  • Randevunuza gidene kadar düşen kaplamanızı steril bir yerde muhafaza edin.
  • Düşen kaplamanın altında kalan diş soğuğa ve sıcağa hassasiyet oluşturabilir bu esnada beslenmenizde ufak değişiklikler yapmanız gerekebilir.
  • Düşen kaplamanın altındaki dişi randevu tarihinize kadar kullanmamaya çalışın.
  • Sert yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Diğer Yazılarımızı Okumak İçin Tıklayınız

Bizi Instagram'da Takip Edin

Sizi Arayalım

Diş probleminiz hakkında konuşmak ister misiniz?